Aktarmalı Uçuş Nedir? Aktarma Nasıl Yapılır?

Travel Hacks

Written by:

Reading Time: 2 minutes

Aktarmalı uçuşlar, seyahatiniz için uçak bileti aramaya başladığınızda karşınıza çıkacaktır. Oldukça uygun fiyatlar ile karşımıza çıkan aktarmalı uçuşların aktarma sayısı ise 1, 2 ya da daha fazla olabilir. Bazen başka alternatif olmadığından, bazen de sunulan cazip fiyatlar sebebi ile aktarmalı uçuşlar tercih edilebilir. Tabi ki bu tercih, pek çok soru işaretini de beraberinde getirir. Bavullarınızın kaybolması, bekleme süreleri, nasıl aktarma yapacağınız heyecanla çıktığınız seyahatinizi strese dönüştürebilir. Seyahatinizin olabildiğince mükemmel geçmesi Glocalzone Ailesi için çok önemli bu yüzden bu yazımızda size aktarmalı uçuşların inceliklerini anlatacağız! 

Aktarmalı uçuş nedir, aktarma nasıl yapılır?

Aktarmalı uçuşlar, transit uçuş olarak da ifade edilir ve varış noktanıza doğrudan değil de, belli noktalarda uçak değiştirerek ulaşmanız demektir. Zaman zaman doğrudan gideceğiniz bir seyahat noktasına aktarmalı giderek uçak biletinizi daha ucuza getirebiliyorsunuz fakat bu aktarma yani uçak değiştirme süreci ise biraz gerginliğe sebep olabiliyor. Oysa sadece dikkat edeceğiniz detayları bilmeniz yeterli.

(Photo credit should read TORSTEN SILZ/ AFP/ Getty Images)

Aktarmalı uçuşlar nasıl yapılır sorusunun altında pek çok soru gizli. Örneğin, bagaj konusu… Eğer doğrudan aktarmalı bir sefer satın aldıysanız ve aynı firmanın uçağına aktarma yapacaksanız, bavulunuz için endişe etmenize gerek kalmayacaktır. Görevliler bagajınızı aktarma uçağına alacaktır. Diğer taraftan kendiniz bir aktarmalı uçuş planı yaptıysanız, bagajınızı indiğiniz uçağın kontuarından alıp, bineceğiniz uçağın kontuarına bırakmalısınız.

Ayrıca aktarma nasıl yapılır diye soranlar için uçağa bineceğiniz kapı bilgilerinin de son dakika değişebileceğini hatırlatalım. Aslında bu aktarmalı ya da aktarmasız tüm uçuşlar için geçerli ama aktarmalı bir uçuşta bunu kaçırdığınız zaman durumunuz oldukça sıkıntılı bir hal alabilir. Biletinizde uçağa bineceğiniz kapı yazıyor olacaktır ama siz yine de ekrandan uçuşunuzu bulup, doğru kapıya doğru yol almalısınız.

Son olarak ise transit vize konusuna değinelim. Bazı durumlarda aktarmalar arasında zaman farkı oldukça fazla olabiliyor. Neredeyse bir güne varan beklemeler gerekli olabiliyor. İşte bu durumda aktarma yapacağınız şehirde gezmek ve zaman geçirmek isterseniz, transit vize almanız gerekli olabilir. Bunun dışında ekstra bir vize gerekliliği olmayacaktır.

Bizce uzun süre farklı noktalarda bekleme yapacağınız aktarmalı uçuşları bir fırsat olarak görebilirsiniz. Glocalzone’a seyahatinizi eklerken aktarma yapacağınız noktaları da girin. Kullanıcılarımız mutlaka bekleme yapacağınız noktalardan da ürün isteyecektir. Uçuşunuzu beklerken transit vizeniz ile birlikte minik bir şehir turu ile Glocalzone kullanıcılarının isteklerini satın almak seyahatinizi bol karlı bir seyahate dönüştürmek için iyi bir fikir olabilir. 

Kısacası aktarmalı uçuş nedir ve aktarma nasıl yapılır konuları basit ama püf noktalara sahiptir. Uçağa bineceğiniz kapıyı karıştırmamalı, bavulunuzun aktarıldığından emin olmalısınız. Kendi planladığınız bir aktarmalı uçuştaysanız ve uçağınız gecikecekse, diğer uçağı kaçırma durumunuza karşı mutlaka sonraki uçağın firma yetkilileri ile görüşmeli, biletinizin uygun bir sefer ile değiştirilmesini istemelisiniz. Bu tür sıradan olmayan durumlar dışında aktarma nasıl yapılır sorusunun cevabı son derece basittir ve yönlendirmeleri takip etmeniz yeterli olacaktır. 

E hadi, seyahatinizi planlamak için neyi bekliyorsunuz? Planınızı yaptıktan sonra seyahat detaylarınızı Glocalzone‘a eklemeyi unutmayın!

Bol maceralı ve kazançlı seyahatler!

 

Comments are closed.