2019 Yaz Tatili İçin En Ucuz 7 Seyahat Noktası

Glocalzone101

Written by:

Reading Time: 3 minutes

Yaz tatili için kısıtlı bir bütçeye mi sahipsiniz? Öyleyse bu yazımız sizin için. Artan döviz kurları sebebiyle yerli turist sadece yurt dışında değil yurt içinde de tatil yapmakta güçlük çekiyor. Özellikle ailenizle birlikte gidebileceğiniz makul fiyatlara sahip en ucuz seyahat noktalarını araştırıyorsanız işte 2019 Yaz Tatili İçin En Ucuz 7 Seyahat Noktası.

1. Gürcistan

Mountains in Georgia, an amazingly cheap backpacker country in Europe
Svaneti

Neden: Gürcistan en ucuz seyahat noktalarından ilki. Kafkasya’daki bu küçük ülke hakkında muhtemelen gelecek yıllarda daha çok şey duyacaksınız. Oldukça misafirperver ve konumu itibariyle seyahat etmesi kolay.

Her şey, geleneksel ahşap Gürcü evlerinin cephelerinin Sovyet dönemi mimarisiyle birleştiği çağdaş tasarımlara cesaret veren Tiflis‘in eksantrik başkentinde başlar. Biraz karmaşık bir mimari, ancak daha uzun süre kalmak istemenizi sağlayacak yumuşak bir enerjiye sahip.

Tiflis’ten çarpıcı Kafkas Dağı‘nı keşfedebilir, Karadeniz‘de ayaklarınızı ıslatabilir ve ülkenin dört bir yanındaki antik tepe manastırlarını (ve birkaçı mağaraların içinde) ziyaret edebilirsiniz.

Gürcistan’ın bazı bölgeleri Güneydoğu Asya’dan bile ucuz. Konaklama için ortalama 5 – 20 dolar günlük toplam harcamanız içinse 20 ila 40 dolar yeterli olacaktır.

2. Laos

Sunset on the Mekong River in Laos
Mekong Gölü

Neden: Tayland ve Vietnam arasında, denize kıyısı olmayan bir ülke Laos. Diğer Güneydoğu Asya ülkelerinin aksine daha az popülariteye sahip. Fakat görülmeye değer oldukça yeşil bir ülke. 2010’ların başlarında Vang Vieng kasabası nedeniyle “backpackerlar için çılgın bir parti mekanı” olarak bilinirdi.

Ancak bu görüntü artık doğru değil. Bugün, Laos, özellikle maceracılar için Güneydoğu Asya destinasyonları arasında yer alıyor. Laos, seyrek nüfuslu ve dağlıktır. Yaklaşık % 70 oranında ormanlık alana sahiptir ve bu sayede trekking, tırmanma, kano gibi açık hava etkinliklerini kolayca gerçekleştirebilirsiniz.

Altyapı gelişmeleri sayesinde zaman içinde Laos daha erişilebilir hale getirildi. Kalabalıklardan kaçmak ve otantik bir lokasyon bulmayı arzu ediyorsanız, Tayland’ı atlayıp Laos’a gitmenizi öneririz. Günlük harcamalarınız için toplam 20 ila 40 dolar yeterli olacaktır.

3. Arjantin

Train to the clouds in Argentina, a great bargain destination in South America

Neden: Arjantin 2019’da seyahat etmek için şaşırtıcı derecede en ucuz seyahat noktalarından biridir. Görünüşe göre bitmeyen ekonomik sıkıntıları Arjantinliler için kötü bir haber olsa da, ziyaretçiler için mükemmel fırsatlar sunuyor. 2012 yılında, bir Amerikan Doları yaklaşık 5 Arjantin Pesosu iken şimdi 40 peso ediyor.

İstanbul – Arjantin uçuş süresi yaklaşık 18 saattir. Fakat görülmeye değer bir ülke Arjantin. Cordoba, Salta, Buenos Aires ve Foz do Iguacu‘nun destansı şelaleleri, güneydeki Patagonya dağ bölgesi, Torres del Paine‘deki karlı zirveleri, penguenleri ve balinaları görme şansını elde edebilirsiniz. Günlük harcamalarınız için 30 – 50 dolar arası sizin için yeterli olacaktır.

4. Nepal

Prayer flags in Nepal, best and cheapest hiking destination in Asia
Annapurna Tepesi

Neden: Dünyanın en yüksek tepesi Everest‘in bulunduğu Nepal, Güney Asya’da Hindistan’la Çin arasında yer alır. Eğer Güney Asya’yı ziyaret etmek istiyorsanız Hindistan’ın aksine Nepal, çok daha sakin ve gezilmesi kolay bir ülkedir.

Nepal aynı zamanda, ister rehberli ister bağımsız olsun, dağ trekkingi için dünyanın en ucuz yerlerinden biri. Himalayalar boyunca çok iyi desteklenen, yemek yiyebileceğiniz ve uyuyabileceğiniz tesislerin bulunduğu yollar vardır. Günlük harcamalarınız için toplam 20 ila 40 dolar yeterli olacaktır.

5. Romanya

Colorful Brasov town in Romania
Brasov, Old town

Neden: Romanya’yla ilgili düşündüğünüz her ne varsa muhtemelen doğru değil. Özellikle Transilvanya bölgesi, şirin Ortaçağ kentleri, eski gotik kiliseleri ve muhteşem Karpat dağ silsilesi ile beklentilerinize adeta meydan okuyor. Harika yemekleri ve arkadaş canlısı insanlarıyla görülmeye değer bir ülke.

Genellikle insanlar Romanya’yla ilgili birçok ön yargıya sahip. Tehlikeli olduğuyla ilgili. Fakat böyle bir durum söz konusu değil. Eğer açık fikirli olursanız, Avrupa’nın nispeten az bilinen bu hazinesini keşfedebilirsiniz. Muhteşem Transilvanya bölgesinde seyahat etme şansını kaçırmayınız…

Günde yaklaşık 30 – 40 dolar arasında bir backpacker bütçesine sahip olabilirsiniz. Tatil modunda daha fazlaysanız, harika fiyatların da tadını çıkarabilirsiniz. Günlük harcamalarınız için toplam 40 ila 60 dolar yeterli olacaktır.

6. Meksika

Mexico is one of the cheapest places to travel in 2019 thanks to currency exchange fluctuations
Chichen Itza

Nede: Meksika, sansasyon yaratmak amaçlı haberler yapan kuruluşlardan dolayı birçok turistin gözünde yanlış bir izlenime sahip. Turistik olmayan birkaç bölge dışında, ziyaret etmek için tamamen güvenli bir ülke. Ucuz bir plaj tatili için harika bir alternatiftir, ayrıca kültürel odaklı bir seyahat için de gayet elverişlidir.

Klasik seyahat rotası Mexico City’den Oaxaca ve Chiapas eyaletlerine kadar uzanır ve Yucatan Yarımadası‘nda sona erer. Cancun ve Playa Del Carmen gibi tatil köyleri biraz pahalı olsa da, sahil boyunca yakınlardaki birçok yerden daha az kalabalıktır. Günlük harcamalarınız için toplam 40 ila 60 dolar yeterli olacaktır.

Ama siz günlük harcamaları kafanıza takmayın, Glocalzone‘la yurt dışından dilediğiniz ürünü sipariş verebilirsiniz. Eğer seyahat etmeyi planlıyorsanız da gezerken para kazanabilirsiniz.

Comments are closed.