Amerika Vizesi Nasıl Alınır?

Glocalzone101

Written by:

Reading Time: 2 minutes
Statue of Liberty, New York

Birleşik Devletler’e vize almak biraz çaba gerektiren ve meşakkatli bir iş. Siyasi ve bölgesel olaylardan çok kolay etkilenen Amerika vizeişlemlerinde nelere dikkat etmelisin? Elbette vize telaşı işin en zorlayıcı kısmı. Tam da bu yüzden Glocalzone ihtiyaçlarını düşünerek Amerika vizesi nasıl alınır? sorusuna dair en ince detaylarla dolu bir yazı hazırladı.

Amerika Vizesi Neden Gerekli ?

Öncelikle kendinize bu vizeyi neden almak istiyorum sorusunu sormanız gerekiyor. Çünkü Amerika vizesi amaçsız alabileceğiniz bir vize değildir. Örneğin eğitim, turistik veya farklı şekilde bir seyahat sebebiniz olması şart. Amerika’yı gezmek ve keşfetmek isteyenlerin alacağı ” B1/B2 Turistik Vize’den” bahsedeceğiz.

Amerika vize şartları neler?

Amerika vizesini alsanız da kendinizi birçok kötü sürprize hazırlamalısınız. Çünkü sınırdaki görevliler, 10 yıllık vize olsa dahi ülkeye sokmama hakkına sahipler. Diğer önemli nokta ise, yaşadığınız yerle güçlü bir bağınızın olduğunu ispat etmenizdir. Yani Amerika’ya, yerleşme niyetinde olmadığınıza ikna etmelisiniz.

Eğer bordrolu bir çalışansanız ve sigortanız ödeniyorsa bu durum Amerika vizesi için avantaj olduğunu söyleyebiliriz. Ayrıca Amerika vizesi için önemli etkenlerden biri de adli sabıka kaydı. Amerika kısa süreli turist vizesinde bile sabıka kaydının temiz olmasını istiyor. Ayrıca pasaportunuzda daha önce seyahat ettiğiniz Avrupa ülkelerini gösteren Schengen vizesi de işinizi kolaylaştıracaktır.

People Walking Beside Baggage Hall and Arrivals Hall Signage

Amerika Vizesine Başvuru Aşamaları

Öncelikle, Türkiye’deki Amerikan Konsoloslukları’na resmi başvuru yapmanız gerekiyor, Amerikan Hükümeti’nin resmi sitesinde bu birimlere ulaşabilirsiniz. İstanbul, Ankara ve Adana’da temsilcilikleri bulunuyor.

Amerika Vizesi Nasıl Alınır? 2019 Güncel Vize Bilgi ve Önerileri

Adım adım Amerika vize başvurusunda dikkat etmeniz gerekenler aşağıda yer alıyor:

 1. Başvuru formu tamamlanır.
 2. U.S. Visa adresine girilerek hesap oluşturulur.
 3. Seyahat amacına göre bir vize türü seçilir.
 4. Başvuru sahibinin kimlik bilgileri girilir.
 5. Pasaportun teslim edileceği PTT şubesi seçilir.
 6. Vize başvuru ücreti için ödeme yöntemi seçilir.
 7. Randevu tarihi ve saati seçilip onaylanır.

Amerika turist vizesi için gerekli evraklar neler?

Amerika Vizesi Nasıl Alınır? 2019 Güncel Vize Bilgi ve Önerileri
 • DS 160 vize başvuru formu: Bu formu İngilizce olarak konsolosluğun resmi sitesinden doldurabilirsiniz. Randevu tarihinden en az üç iş günü öncesinde formun internet üzerinden tamamlanması gerekiyor.
 • Biyometrik fotoğraf: Amerika vize fotoğraf ölçüsü, standart olarak 5*5 cm’dir. Buna ek olarak fotoğrafın beyaz fon önünde çekilmiş olması ve pasaporttaki diğer vizelerde kullanılmamış olması şartı da aranıyor.
 • Nüfus cüzdanı ve evlilik cüzdanı.
 • Mesleki duruma ilişkin belgeler.
 • Finansal duruma ilişkin belgeler.
 • Ulaşım ve konaklama rezervasyonları. Burada altı çizilmesi gereken nokta, sıkı sıkıya seyahat planlarınızı yapmamanız. Bu durum zaten konsolosluğun sitesinde de belirtilmiş. Esnek, daha sonradan iptal edebileceğiniz bir otel rezervasyonu ve bir seyahat planı ile başvurmanız yeterli olacaktır.

Bu arada online başvuru esnasında Amerika vize ücretini de ödemek gerekiyor. Kredi kartıyla ödeme seçeneği de mevcut ve turist vizelerinin ücreti 160 USD.

Özgürlükler ülkesi Amerika’ya seyahat etmek eskisi kadar zor değil. Tek bir uçak biletiyle aktarma yapmaya bile gerek kalmadan iyi bir Amerika tatili planlamak mümkün. Eh, vizenizi aldınız geriye ise sadece Glocalzone’a seyahatinizi ekleyip para kazanmak kaldı. Glocalzone‘la Amerika’dan istediğiniz ürünü sipariş verebilirsiniz. Seyahat ediyorsanız, gezerken para kazanabilirsiniz!

Comments are closed.