HomeGlocalzone DeneyimleriFransa’da Dil Okulu Deneyimim | Nasıl Para Kazandım?

Fransa’da Dil Okulu Deneyimim | Nasıl Para Kazandım?

0
50

Fransızca öğrenmeye karar verdiğimde ve bu bilgiyi yaymaya başladığımda, birçok kişi Fransızca’nın gelecekteki kariyerime yardımcı olmayacağını ve zaman kaybı olduğunu söyledi. Bir süre çok kararsızdım ve hangi opsiyonun benim için daha yararlı olacağını bilmiyordum. Ama diğer insanları dinlemek yerine, Fransızca öğrenmeye karar verdim. Bu verdiğim en iyi kararlardan biri haline dönüştü. Sadece Fransızca öğrenmekle kalmadım aynı zamanda beş parasız bir öğrenci olarak para kazanmayı öğrendim. Ayrıca bunları öğrenirken, aynı zamanda inanılmaz insanlarla arkadaş oldum. Sana da ilham olması için Fransa’da dil okulu deneyimimden bahsetmek isterim.

Nereye Gittim?

Hayalim Paris’e (bariz bir klişe biliyorum) gitmek olsa da, Paris’in sadece pahalı değil, yabancılar için (özellikle Fransızcaya yeni başlayanlar için) acımasız olduğunu fark ettim. Sonuç olarak, Lyon’da Fransızca öğrenmeye karar verdim. Lyon Fransa’nın öğrenci şehri, gastronomi şehri ve eğlence şehri olarak biliniyordu.

Şehir hakkındaki araştırmalarımı sürdürürken, Lyon Katolik Üniversitesi (UCLy) tarafından sunulan Fransızca Dil ve Kültür Kurslarına rastladım. Bundan hemen sonra kursa kayıt oldum. 2018’de ise UCLY’de Fransızca dil kurslarına başladım. Kursların ilk gününden itibaren doğru kararı verdiğimi biliyordum.

Üniversite bana inanılmaz insanlarla tanışmama ve Fransız kültürünü daha derinden anlamamı sağladı. Dil öğrenenlere kesinlikle özel dil okulları yerine bir Fransız üniversitesini seçmelerini şiddetle tavsiye ediyorum. Bunun nedeni, bir üniversite olduğu için Fransız öğrencilerle kaynaşma ve Fransızcanızı daha fazla pratik yapma şansınız var. Ayrıca, üniversite ortamında, birçok uluslararası öğrencinin amacı Fransızca seviyelerini B2’ye ulaştırdıktan sonra lisans eğitimini Fransa’da yapmaktır. Bu bilginin benim için neden önemli olduğunu sorabilirsiniz. Bunun önemli olmasının nedenleri :

  1. Şehirden ayrıldıktan sonra bile, o şehirde hala arkadaşların olacak.
  2. Bir daha asla o şehir de yabancı, yalnız, veya turist olmayacaksın.

Neden üniversite ortamında arkadaş edinmek daha kolay?

Üniversiteler de daha fazla etkinlik olduğundan dolayı diğer insanlarla tanışma fırsatınız daha fazla. Mesela fakültelerin dans yarışması, pub geceleri, partiler, potluck geceleri ve çok daha fazlası gibi birçok etkinlikler buna örnektir. Ben en yakın arkadaşlarımı bu etkinliklere katılarak tanıştım. Sonuç olarak, Fransızca öğrenmeyi düşünenler için kesinlikle bir Fransız üniversitesin’de dil öğrenmeye başlamasını öneriyorum.

Beş parasız bir öğrenci olarak Fransa’da nasıl hayatta kaldım? Hızlı para kazanma 101 Bebek bakıcılığından Glocalzone platformuna kadar 

Fransa’da yaşamak maalesef ki büyük miktarda paraya mal oluyor özellikle uluslararası öğrenciler için. Bu nedenle, Fransa’da iyi bir hayat sürdürebilmek için bir iş bulmalısınız.

Benim ilk içgüdüm, daha önceden bir ustalık gerektirmediği için bebek bakıcılığı yapmaktı. Hem iyi para kazanmama hem de günümün sadece az bir kısmında çalışmama olanak sağlıyordu. Nounou-top adlı bir web sitesi aracılığıyla Lyon’da iki erkek çocuğun bebek bakıcısı oldum. Haftada 3 saat çalışarak 140-180 euro kazanmaya başladım. Bu maaştan memnun olmama rağmen, daha fazla para kazanmak istedim.

Kazancımı artırmak istememin başlıca sebeplerinden bir tanesi Avrupa çapında seyahat etmeye başlamamdı. Glocalzone platformunu da bu sıralar önüme çıktı.Glocalzone seyahat edenlerle uluslararası ürünlere ulaşmak isteyen kullanıcılarının arasında bir köprüydü.

Seyahat bilgilerimi koyduğum andan itibaren kullanıcılar benimle iletişime geçmeye başladı. İlk başta ne istediklerini konuştuk. Daha sonra ise benim getirme ücretim hakkında konuşmaya başladık. Seyahat ettiğimde de ise ürünlerini teslim ettim. Çoğunlukla Fransa’dan çikolata, peynir, yerel tatlılar, ve Dijon hardalı getirdim. Bu şekilde 200-300 euro kazandım.

Glocalzone, seyahatleriniz sırasında ekstra para kazanmak için harika bir fırsat. Kesinlikle dil öğrenen ve gezgin arkadaşlarıma tavsiye ederim 🙂 Glocalzone için daha fazla merak ettikleriniz varsa buraya tıklayın.