Glocalzone 101 – Glocalzone Nasıl Kullanılır?

Glocalzone App yayında! Artık daha güvenli ve daha kolay kullanımlı.

Must-VisitTravel Hacks

Written by:

Reading Time: 2 minutes

Glocalzone nedir?

Hepimiz farklı nedenlerden dolayı yurt dışından çevrimiçi alışveriş yapıyoruz. Fakat zaman zaman aradığımız ürünleri çevrimiçi ortamlarda bulamayabiliyoruz, bulunan ürünlerin de fiyatları normalden biraz pahalı olabiliyor ya da yurt dışından bize ulaşması haftalar sürebiliyor.İşte Glocalzone tüm bu problemleri çözüyor.Aynı zamanda gezginlerin gezerken para kazanmalarını, kazandıkça da daha fazla gezmelerini sağlıyor.

iOS: https://itunes.apple.com/tr/app/glocalzone/id1439762719?l=tr&mt=8

Android: https://play.google.com/store/apps/details?id=com.glocalzone

Web: https://glocalzone.com

Nasıl kullanılır?

Glocalzone’u hem gezgin hem de alışveriş yapan olarak kullanabilirsiniz. Hazırladığımız “nasıl kullanılır” videolarımıza ve minik açıklamalarımıza bir göz atalım isterseniz 🙂

Seyahatimi nasıl ekleyebilirim?

Glocalzone’u App Store ve Google Play’den indirdikten sonra karşınıza çıkan pencerede “Create New Account” butonuna tıklayıp formu doldurup kolayca üye olabilirsiniz. Dilerseniz  Facebook hesabınızla da üyeliğinizi tamamlayabilirsiniz. Üye olduktan sonra fotoğrafınızı eklemeyi unutmayın 🙂

Seyahatinizi eklemek için ana penceredeki artı işaretine tıklayabilirsiniz. “Add new travel” kısmına gidip seyahat ettiğiniz noktayı, dönüş tarihinizi ve ürün getirmek için ne kadar bütçe ayırabileceğinizi yazdıktan sonra “Add Travel” butonuna tıklayın. Seyahatinizi ekledikten sonra ise tek yapmanız gereken kullanıcılarımızın taleplerini beklemek.

Ürün nasıl ekleyebilirim?

Yeni ürün eklemek için “Add Product” butonuna tıklayabilirsiniz. Daha sonra isteyeceğiniz ürünün bilgilerini girerek kolayca yeni ürün ekleyip ürün isteğinizi gönderebilirsiniz.

Nasıl gezginlerden ürün isteyebilirim?

Üye olduktan sonra karşınıza çıkan ilk pencerede hali hazırda kullanıcılar tarafından Glocalzone’a eklenmiş olan seyahatleri görebilirsiniz. Ürün talep etmek için size en uygun seyahati seçip “Request product” butonuna tıklayın. Daha önce eklediğiniz bir ürününüz var ise “İnventory” kısmından o ürünü seçebilirsiniz.

Alışveriş yapan biri olarak nasıl mesaj atıp anlaşma yapabilirim?

Ürün isteğinizi gönderdikten sonra gezgin ile mesajlaşmak için gezginin isteğinizi kabul etmesini beklemelisiniz.Onay bildirimi size ulaştığında “accepted requests” kısmından onay aldığınız seyahate gidip “send message” a tıklayın ve mesajlaşmaya başlayın.

Gezgin, ürün isteğinizi kabul ettikten sonra komisyonunu belirlemek amacı ile size Gezgin Bedeli Talebi”(Request Traveler Reward) gönderecek. Siz bu talebi kabul ettiğiniz takdirde gezgin size ürün fiyatını teyit eden “Ürün Ücreti Talebi” (Request Product Price) yapacak. Gezginimizin teklifini uygun bulursanız bu talebi de kabul edip ve ödeme işlemine başlayabilirsiniz.

Bir gezgin olarak nasıl mesaj atıp anlaşma yapabilirim?

Kullanıcılarımız taleplerini size yollamaya başladıysa aralarından bütçenize en uygun ve kolaylıkla dönüş yolunda getirebileceğiniz talepleri seçmenizi öneriyoruz. Ürün isteğini kabul ettikten sonra karşınıza çıkan “Send Message” butonuna tıklayıp kullanıcılar il mesajlaşmaya başlayabilirsiniz.

Size uygun olan talepleri kabul ettikten sonra alışverişin en hızlı şekilde gerçekleşmesi için hemen mesajlaşmaya başlamanızı öneriyoruz. Ürün için alacağınız komisyonu belirlemek amacı ile kredi kartı simgesine tıklayarak “Gezgin Bedeli Talebi” gönderin. Bu talebiniz kabul edildikten sonra ürünün fiyatını teyit etmek amacı ile yine aynı kredi kartı simgesine tıklayarak kullanıcımıza “Ürün Ücreti Talebi” yollayın ve kullanıcımızın bu talebi kabul etmesini bekleyin.

Profilimi ve seyahatlerimi nasıl düzenleyebilirim?

Seyahatleri nasıl filtreleyebilirim?

Aklınıza takılan bir şey mi oldu? Yardım merkezimize bir göz atabilirsiniz.

Detaylar için yeni web sitemizi ziyaret etmeyi de unutmayın!

2 Replies to “Glocalzone 101 – Glocalzone Nasıl Kullanılır?”

  1. İbrahim Öztürk says:

    Merhaba, uygulama içinde bir çok eksik mevcut. Daha önceden gönderdiğim talepleri/requestleri görebileceğim bir sekme yok, sadece yeni talep ekleyince görebiliyorum. Inventory’e yeni ürün ekledikten sonra feedback çıkmalı, aynı ürünü bir kaç kere ekledim ve silinmiyor, Inventory’e ürün silinebilmeli. Bunlar sadece shopper tarafındaki tek seferde karşılaştığım sorunlar, traveller tarafını hiç bilmiyorum.

  2. Dogan Turan says:

    Merhaba İbrahim Öztürk, geri bildiriminiz için teşekkür ederiz. Belirttiğiniz hataları ve talepleri listemize ekledik, pek yakında çıkacak olan yeni versiyonumuzla birlikte bu hataları ortadan kaldıracağız. Bize iletmek istediğiniz herhangi bir şey olursa istediğiniz zaman help@glocalzone.com adresinden bize ulaşabilirsiniz. Saygılarımla!

Leave a Reply

Your email address will not be published.