İngiltere Vizesi Nasıl Alınır?

İngiltere Vizesi Nasıl Alınır?

Üzerinde güneş batmayan ülke olarak adlandırılan  Birleşik Krallık, dünyanın en popüler turistik yerlerinden birisi.(özellikle Brexit sonrası, pound’un değer kaybına uğramasından dolayı ülkeyi ziyaret etmek eskiye oranla biraz daha ucuzlaştı). Fakat öncelikle vize alman şart! Eğer yakın zaman da bir İngiltere seyahatin yoksa üzülmeyin! Dilediğin ürünü Glocalzone‘la sipariş verebilirsin. Eğer seyahat ediyorsan gezerken para kazanabilirsin. “İngiltere vizesi nasıl alınır? sorusunun cevabı yazımızın devamında.

Öncelikle çok sorulan sorulardan birisini cevaplayalım.Umuma Mahsus Pasaport (Bordo Pasaport), Hususi Pasaport (Yeşil Pasaport) ve Hizmet Pasaportu (Gri Pasaport) sahiplerinin İngiltere’ye, veya resmi adıyla Birleşik Krallık’a gitmek için İngiltere vizesi çıkartmaları gerekir. Eğer Diplomatik Pasaport (Siyah Pasaport) sahibiyseniz 180 gün içerisinde 90 günü aşmamak kaydıyla Birleşik Krallık’a vizesiz seyahat edebilirsin.

İngiltere vizesi başvurusu nasıl yapılır?

İngiltere vizesine başvurunu Internet Explorer 10, 9, ya da 8; Chrome 30 ya da 29 veya Firefox 25 internet tarayıcılarından yapman gerekiyor. İlk adım, Visa4UK internet sitesinden, vize başvurunu yapmak üzere hesap oluşturup sonrasında, vize ücretini ödeyip randevu almalısın.

Birleşik Krallık Konsolosluğu doğrudan vize başvurularını kabul etmiyor; belgelerini, randevu aldığın aracı vize şirketinin Vize Başvuru Merkezi’ne eksiksiz teslim etmen gerekiyor. Başvurularını, aracı vize şirketinin Ankara, İstanbul, İzmir, Bursa, Gaziantep, Antalya ve Adana‘daki merkezlerinden randevu alıp gerçekleştirebilirsin.

İngiltere vizesi için gerekli evraklar

 • Güncel pasaport (en az 6 ay geçerli) ve varsa daha önce kullandığın pasaport(lar)
 • Banka dekontları (son 6 ayın)
 • Maaş/gelir bordrosu (son 6 ayın)
 • Online başvuru formunun çıktısı
 • Randevu bildiriminin çıktısı
 • Vize ücreti ödemesinin dekontu
 • Biyometrik Fotoğraf
 • Uçak bileti ve otel rezervasyonu
 • Davet mektubu (İngiltere’de yaşayan aile veya arkadaşının yanına gidiyorsan)
 • İş/öğrenim durumuna göre eklemen gereken diğer belgeler
 • Durumuna göre destekleyici belgeler

Bu belgeleri İngiltere vizesine başvururken eksiksiz tamamlaman gerekiyor.

İngiltere vize ücreti

İngiltere vizesi ne kadar süre de çıkar?

Genellikle vizeler 10-15 iş günü (Türkiye ve İngiltere resmi tatil günleri dışında) içinde çıkar; bu süre bazı durumlarda uzayabilir. Fakat İngiltere vizesini acilen çıkarman gerekiyorsa Öncelikli Servis ile dosyan öne alınarak 5 iş günü içinde sonuçlanır; bu servisin £184’luk bir ücreti vardır.

Eğer yerleşim vizesi için başvuruyorsan vizenin sonuçlanması 60 iş gününü bulabilir. Fakat bu vize için de Öncelikli Servis mevcuttur; 15 iş günü içerisinde sonuçlanması için ödemen gereken tutar £551’dur.

İngiltere vize çeşitleri neler?

İngiltere için farklı vize çeşitleri mevcut.Ziyaretçiler için turistik vize, iş amaçlı vize, aile ziyareti amaçlı vize, evlilik ya da eş tescili amaçlı vize ve tıbbi tedavi amaçlı vize ile öğrenciler için İngiltere vizesi bulunuyor.