İngiltere Vizesi Nasıl Alınır?

Glocalzone101

Written by:

Reading Time: 2 minutes

Üzerinde güneş batmayan ülke olarak adlandırılan  Birleşik Krallık, dünyanın en popüler turistik yerlerinden birisi.(özellikle Brexit sonrası, pound’un değer kaybına uğramasından dolayı ülkeyi ziyaret etmek eskiye oranla biraz daha ucuzlaştı). Fakat öncelikle vize almanız şart! Eğer yakın zaman da bir İngiltere seyahatiniz yoksa üzülmeyin! Dilediğiniz ürünü Glocalzone‘la sipariş verebilirsiniz. Eğer seyahat ediyorsanız gezerken para kazanabilirsiniz. “İngiltere vizesi nasıl alınır? sorusunun cevabı yazımızın devamında.

Öncelikle çok sorulan sorulardan birisini cevaplayalım.Umuma Mahsus Pasaport (Bordo Pasaport), Hususi Pasaport (Yeşil Pasaport) ve Hizmet Pasaportu (Gri Pasaport) sahiplerinin İngiltere’ye, veya resmi adıyla Birleşik Krallık’a gitmek için İngiltere vizesi çıkartmaları gerekir. Eğer Diplomatik Pasaport (Siyah Pasaport) sahibiyseniz 180 gün içerisinde 90 günü aşmamak kaydıyla Birleşik Krallık’a vizesiz seyahat edebilirsiniz.

İngiltere vizesi başvurusu nasıl yapılır?

İngiltere vizesine başvurunuzu Internet Explorer 10, 9, ya da 8; Chrome 30 ya da 29 veya Firefox 25 internet tarayıcılarından yapmanız gerekiyor. İlk adım, Visa4UK internet sitesinden, vize başvurunuzu yapmak üzere hesap oluşturup sonrasında, vize ücretini ödeyip randevu almalısınız.

Birleşik Krallık Konsolosluğu doğrudan vize başvurularını kabul etmiyor; belgelerinizi, randevu aldığınız aracı vize şirketinin Vize Başvuru Merkezi’ne eksiksiz teslim etmeniz gerekiyor. Başvurularınızı, aracı vize şirketinin Ankara, İstanbul, İzmir, Bursa, Gaziantep, Antalya ve Adana‘daki merkezlerinden randevu alıp gerçekleştirebilirsiniz.

İngiltere vizesi için gerekli evraklar

 • Güncel pasaport (en az 6 ay geçerli) ve varsa daha önce kullandığınız pasaport(lar)
 • Banka dekontları (son 6 ayın)
 • Maaş/gelir bordrosu (son 6 ayın)
 • Online başvuru formunun çıktısı
 • Randevu bildiriminizin çıktısı
 • Vize ücreti ödemesinin dekontu
 • Biyometrik Fotoğraf
 • Uçak bileti ve otel rezervasyonu
 • Davet mektubu (İngiltere’de yaşayan aile veya arkadaşınızın yanına gidiyorsanız)
 • İş/öğrenim durumuna göre eklemeniz gereken diğer belgeler
 • Durumunuza göre destekleyici belgeler

Bu belgeleri İngiltere vizesine başvururken eksiksiz tamamlamanız gerekiyor.

İngiltere vize ücreti

İngiltere vizesi ne kadar süre de çıkar?

Genellikle vizeler 10-15 iş günü (Türkiye ve İngiltere resmi tatil günleri dışında) içinde çıkar; bu süre bazı durumlarda uzayabilir. Fakat İngiltere vizesini acilen çıkarmanız gerekiyorsa Öncelikli Servis ile dosyanız öne alınarak 5 iş günü içinde sonuçlanır; bu servisin £184’luk bir ücreti vardır.

Eğer yerleşim vizesi için başvuruyorsanız vizenin sonuçlanması 60 iş gününü bulabilir. Fakat bu vize için de Öncelikli Servis mevcuttur; 15 iş günü içerisinde sonuçlanması için ödemeniz gereken tutar £551’dur.

İngiltere vize çeşitleri neler?

İngiltere için farklı vize çeşitleri mevcut.Ziyaretçiler için turistik vize, iş amaçlı vize, aile ziyareti amaçlı vize, evlilik ya da eş tescili amaçlı vize ve tıbbi tedavi amaçlı vize ile öğrenciler için İngiltere vizesi bulunuyor.Comments are closed.