Otostop İle Seyahat Etmeye Yeni Başlayanlar İçin Tavsiyeler

Glocalzone101

Written by:

Reading Time: 3 minutes

Az gidip uz gitmek dere tepe düz gitmek isteyenler toplaşın!!! Otostop ile seyahat etmeye yeni başlayacaksanız altın gibi tavsiyeler sizi bekliyor!

1-Hazırlanın

Gitmeyi düşündüğünüz yere karar verdikten sonra öncelikle çantanıza koyacağınız ekipmanları belirlemenizde fayda var. Nasıl konaklayacağınıza bağlı olarak kıyafet seçiminiz de çok önemli. Tabi kıyafet seçerken dikkat etmeniz gereken bir başka konuda yolda giderken olası hava durumu…

2-Gideceğiniz Rotayı Planlayın

Seyahate çıkacaksınız nereye gideceğinizi belirlediniz, çantanız da hazır her şey çok güzel şimdi yapmanız gereken şey; gideceğiniz lokasyona bulunduğunuz yerden farklı güzergahlar olabilir bunları kontrol edip sizin için en avantajlısını bulmak. Bunun yanı sıra bulunduğunuz konuma gideceğiniz yönde en rahat otostop çekebileceğiniz yeri de bulmanız gerekecek.  Ben şahsen genelde toplu taşıma ile şehrin mümkün olduğu kadar dışına çıkıp bulduğum güzel bir nokta  bulup orda beklemeye başlıyorum. 

This image has an empty alt attribute; its file name is P_20180808_164139-min-1024x768.jpg

3-SABIRLI OLUN VE GÜLÜMSEYİN

Otostop çekerken en çok ihtiyaç duyacağınız şeylerden biri sabır olacaktır çünkü uzun süre bekleme olasılığınız olabilir bu süreçte mümkün olduğu kadar modunuzu düşürmeyin ve gülümsemeye çalışın unutmayın ki siz bu yolculuğa zevk almak ve mutlu olmak için çıktınız tam da bu yüzden içerisinde bulunduğunuz anın her dakikasından zevk almaya çalışın. Yolda danslar edebilir, deliler gibi parmak sallayabilir hatta ve hatta Mahmut Tuncer şarkıları eşliğinde halay bile çekebilirsiniz ya da aynı yerde beklemekten sıkılırsanız eğer yürüyebilirsiniz ki bu benim en çok tercih ettiğim durumdur.

4-GÜVENLİK

Yolculuğunuz süresince en çok dikkat etmeniz gereken şey güvenliğinizdir arkadaşlar. Buna ilk olarak güvenli bir yerde durarak başlayabilirsiniz. Petrol istasyonlarının çıkış noktaları, Tesislerin çıkış noktaları bunların en güvenlileri arasındadır eğer trafiğin çok hızlı aktığı bir yolda emniyet şeridindeyseniz mümkün olduğunca emniyet şeridinin en sağında bulunmanızı tavsiye ederim. Geceye kaldığınızı varsayarsak eğer daha öncede yanınıza fosforlu bisikletçi yeleklerinden alırsanız eğer gece bu yelekleri kullanmak şoförler tarafından farkedilmeniz için kolaylık sağlayacaktır.

Bir de “Korku” kavramı var tabi. Unutmayın ki sizin şoförlerden korktuğunuz kadar onlarda sizden korkmakta. Siz hiç binmediğiniz birinin arabasına binip seyahat edeceksiniz onlar ise hiç bilmediği birini arabasına alacak… Bu yüzden gülümsemek önemli arkadaşlar  bunun yanı sıra otostop çekerken, kıyafetleriniz de büyük önem arz ediyor. Şoförler sizi sadece birkaç saniye görüyor ve önemli olan o birkaç saniye de onları etkileyebilmek bu yüzden kıyafetlerinizin temiz olması önemli bir husus. 

5-ÖNYARGI

Kesinlikle ama kesinlikle karakterinizden silmeniz gereken bir özelliktir eğer seyahat ediyorsanız çünkü hiç beklemediğiniz insanaların hiç beklenmedik şeyler yaptığını görebilir mahcup olabilirsiniz. Başkalarından duyduklarınız ile asla hareket etmeyin. Bunun en basit örneğini tır ve kamyon şoförleri için verebilirim. Otostop ile seyahat ediyorsanız kesinlikle “sakın tırlara binme” gibisinden cümleler işiteceksiniz. Ben size bunun tersini söylüyorum eğer gerçekten rahat bir yolculuk yapmak istiyorsanız tırlara binin çünkü tırlarda ki konfor gerçekten hiçbir arabada yok. Tır şoförlerinde ki muhabbette kolay kolay kimsede bulunmaz zaten. 

6- YABANCI DİL 

Bu konuda aslında klişe olan “dil bilmeden de gezersin”dir ki doğru evet gezebilirsiniz fakat yaptığınız yolculuğun daha zevkli olması açısından az da olsa en azından İngilizce bilmenin gerekli olduğunu düşünüyorum çünkü bir arabada saatlerce aynı kişi ile yolculuk yaptığınız durumlar oluyor ve asla sohbet edemediğinizi düşünürsek sıkıntıdan patlayabilirsiniz. Benim otostop ile seyahat etmekte ki yegane amacım insan tanımak çok seviyorum farklı insanları tanımayı. “Okumasını bilen için her insan, bambaşka bir kitaptır” düşüncesinde biriyim bu yüzden de insanlar ile konuşabilmem gerekiyor… Bizim ülkemizde genelde problem “anlıyorum ama konuşamıyorum” olarak belirtiliyor. Buda kendimizi çok kastığımız, kusursuz bir şekilde konuşmaya çalıştığımız için oluyor ama bunu yaparken unuttuğumuz şeylerden biri de bizde olduğu gibi onlarda da aksanlar var ve farklı aksanda ki biriyle konuşmaya çalıştığında zorlanınca hemen tedirgin oluyoruz. Özgüveninizi yüksek tutup hata yapmaktan korkmadığınızda her şeyin daha kolay olduğunu göreceksiniz. Bunu sağlayınca siz farkında olmadan konuşmaya başlayacak ve bu durumdan ciddi manada zevk alacaksınız.

7-YOLDA KALMAKTAN KORKMAYIN!

Zaman zaman olaylar umduğunuzun tam aksine gelişebilir arkadaşlar araçlar durmayabilir ve yolda kalabilirsiniz. Her ne kadar moral ve motivasyon açısından düşüş yaşasanız da eğer yanınızda çadırınız ve uyku tulumunuz varsa bu o kadar da kötü bir durum değildir. Örneğin aşağıda paylaşacağım fotoğrafta Almanya’nın Hannover şehrine 17 km uzaklıkta ki bir petrol istayonunda kalışım ve 4 gün kimsenin beni almamasının hikayesi var 

8-HAYAL KURMAKTAN ASLA VAZGEÇMEYİN!

Hayal kurun! Gerçekleşmesi çok zor olsa dahi kurun arkadaşlar. Hayatın karşınıza ne zaman ne çıkaracağı hiç belli olmuyor arkadaşlar. Ben ortaokulda internette gördüğüm Kuzey Işıkları fotoğrafını “Bir gün bunları canlı canlı izleyeceğim” diyerek bilgisayarıma kaydetmiştim ve bunu anca üniversiteyken yapabildim. Bunu yapabilmek için çok şeyden en başta da kişisel konforumdan çok büyük ödün verdim ama son zerresine kadar değdi diyebilirim. Bu yüzden tekrar etmek istiyorum hayal kurun arkadaşlar asla ama asla vazgeçmeyin bundan. 

Son olarak bu yazıyı sizin okumanıza sebep olan bu platformun güzel bir yanını eklemek istiyorum. Düşük bütçeyle ve otostopla seyahat ediyorsanız alternatif para kazanma yöntemleri çok işinize yarayacaktır her zaman. Ben Glocalzone‘la tanışmadan önce seyahat bütçemi bileklik satarak sağlıyordum ama şuan daha kolay ve daha kazançlı bir yöntem daha bulmuş olmakla birlikte bunu sizlere de tavsiye ederim. Esen kalın 🙂

Muhammed Kaan AKBAŞ

İnstagram: @sonoftheroads

Comments are closed.