HomeSeyahat AsistanınWork And Travel’da Nasıl Para Kazanılır?

Work And Travel’da Nasıl Para Kazanılır?

0
48


Son 5 yılda Türkiye’de üniversite öğrencileri arasında bir trend haline gelen yeni bir yurtdışı deneyimi türü var. Work and Travel. Her yıl haziran ayında finallerin de bitmesiyle yaklaşık 6000 Türk öğrenci Amerika’da yaşayacakları maceraya başlıyorlar. Ancak bu sene durum biraz farklı, covid-19 pandemisi nedeniyle Amerika bir tarafa, insanlar karşı sokağa geçerken bile tereddütler, korkular yaşıyor. Haliyle, seyahat sınırlandırmaları uzun bir süredir devam ediyordu. Eğitimin sekteye uğramasıyla geç biten finaller, seyahat sınırlandırmalarının haziranın sonlarına doğru Amerika’ya ulaşıma verimli hale gelmesi Work and Travel öğrencilerinin yolculuklarını yaklaşık 20 gün geciktirdi. Bu süreçte gün kaybı yaşayan öğrencilere gelir açıklarını nasıl kapatacakları noktasında, “Work and Travel’da nasıl para kazanılır?” araştırmalarına başlayanlara da kendi tecrübelerimle harmanladığım ufak tefek tüyolar, tavsiyeler vereceğim. 

Adaptasyon süreci çok önemli.

İlk kısım ve bence en önemli nokta Amerika’ya gitmeden kendi adaptasyon sürecini başlatman. Work and Travel maceramın work kısmında garsonluk yapacaktım. Tabi Work and Travel şirketleri dediğimiz o acentada böyle söylenmişti. Bu noktada çok dikkatli olmalısın. Yapacağın iş ile ilgili verilen her belgeyi detaylıca okumalısın. Çünkü bu ortalama 3 ay boyunca hedeflediğin kazancı doğrudan etkiliyor. Amerika’ya gittiğimde, daha önce eline bıçak almamış biri olarak bir otelde ana mutfakta çalışacağımı öğrendim. Normalde 3 dolar ve bahşişler üzerinden maaş alacak iken, saatlik 9.5 dolar alacağım söylendi. Bir Work and Travel öğrencisi için gitmeden önce tahmin etmek zor ama garsonlar 6 saatte 300-400 dolar kadar kazanç elde edebiliyor. İşimi değiştiremeyeceğim için kaderime boyun eğdim. Eğer senin de başına beklenmedik şeyler gelirse olumsuz düşünmeden bu şartlarla en iyiye nasıl ulaşabilirimi düşünmelisin. İyi paralar kazanmak istiyorsan moralin kesinlikle yüksek olmalı. Mutfak işleri genelde Work and Travel kapsamında yapabileceğin en zor işlerden. Ben de durumu lehime çevirmeye karar verip hızlı bir şekilde adapte oldum. Bazı günler mutfak ortamında 30000 kadar adım attığım oluyordu. Overtime için, 40 saat ve üzeri her saat için maaşınız 1.5 katı ile çarpılır, günde 14-15 saat çalıştığım da oluyordu. Anlayacağın o ki, ben eğer o şartlara adapte olamasaydım, işimi sevmek için çaba göstermeseydim çok ciddi kazanç kayıpları yaşayacaktım. Psikolojini yüksek, motivasyonunu maksimum seviyede tutmadan saatlerce çalışman imkansız.

Work and Travel’da ikinci iş nasıl bulunur?

Amerika topraklarına ayak basmadan herkes gibi ben de YouTube’dan videolar izledim, blog yazıları okudum. “Work and Travel’da nasıl para kazanılır?” noktasında hep mutlaka 2. iş bulun tavsiyeleriyle karşılaştım. Ancak burada kritik bir nokta var. İkinci bir gelir kaynağı yaratmak için önünde iki adet yol var. Birincisi size ayarlanan ilk işinde, performansını ve ilişkilerini iyi tutup ekstradan saatler istemek; ikincisi ise, bulunduğun bölgedeki iş ilanlarını iyi yakalaman veya restaurantlara, kafelere gidip iş başvurusu yapman. Ben neredeyse iki yolu da deneyimledim. Başlarda bu duyduğum tavsiyelere uyup yaşadığım yerdeki bir kahvaltı mekanına mutfak çalışanı olmak için başvurdum. Buradaki süreç çok önemli. Social Security Number(Sosyal Güvenlik Numarası)’ını aldıktan hemen sonra yaşadığın bölgedeki her yere gidip iş başvurusu yapmak istediğini söylemelisin. Başvuru yaptığın yerlere de en azından bir kez daha gidip başvurunun ne durumda olduğunu sorduğunda işi çok istediğin çıkarımını yaptırabilirsin. Benim başvurduğum yer acil olarak eleman istediği için başvurduğum an işe başlamıştım diyebilirim. Ancak oteldeki işimin saatleri 14.00-22.00’dı, kahvaltıcıda ise sabah 6 öğlen 1 arası çalışmam bekleniyordu. Bir hafta süreci yönetmeye çalıştım ancak fiziksel olarak bu tempoya ayak uydurmam imkansızdı. Sonuçta eğlenmeye de, dinlemeye de vakit ayırmalıyız. Bu noktada başarısız olunca, oteldeki işime odaklanmaya karar verdim. Gerçekten güzel performanslar gösterip öğrenmeye çok açık olduğumun sinyallerini verdim. 1 hafta dolmadan ben daha talep etmemişken haftada 3 gün sabah ve akşam shift(çalıştığınız zaman aralığı)’lerinde çalışmam istendi. Ben de tabiki kabul ettim. Sonuç olarak baktığında, bu seçimler kişiden kişiye değişiyor. Ama sana ayarlanan işte ekstra saatler almak, saatlik maaşını 40 saat üzerindeki her saat için 1.5 kat arttıracağı için bu yola başvurman bence daha mantıklı. İki işte çalıştığında ciddi anlamda efor harcayıp, eğleneceğin vakitten çalıyorsun.

Work and Travel’da gezerken de para kazanabilirsin.

Yaklaşık 3 ay boyunca çalıştım ettim, sırada Work and Travel maceramın en güzel kısmı vardı, travel. Ben de herkes gibi rotamı oluşturdum, rezervasyonlarımı yaptım. Bu araştırmalarımı yaparken karşıma Glocalzone’un reklamları çıktı. Bir bakınayım dedim. Sistem kesinlikle Work and Travel öğrencileri için biçilmiş kaftan, Work and Travel’da nasıl para kazanılır diye soranlara ekstradan bir gelir kapısı . Seyahatlerinizi sisteme ekliyorsun ve insanlar senden ürün talep edebiliyorlar. Sen de Türkiye’ye döndüğünde ürünün teslimatını bizzat yapıp komisyonlar kazanıyorsun. Ben de tabiki durur muyum, Türkiye’ye dönüş tarihimi ekledim uygulamaya. O noktada bana 5-6 adet istek geldi. Ben de içlerinden en ulaşılabilir olan bir adet Apple Airpods, Urban Outfitters’tan bir sweatshirt ve Champion’dan t-shirt taleplerini kabul ettim. Toplam alışveriş tutarım 380 dolar tutmuştu. Yaptığım pazarlıklar sonucu sırasıyla 40, 25 ve 30 dolar kazanacaktım. Bu sırada ürünleri talep eden insanlarla iletişimde kalıp onları süreçten haberdar ettim. Gezi sürecim bittiğinde, Türkiye’ye döndüm. Teslimat yapacağım insanlar İstanbul’da bulunduğum yere çok da uzak olmayan yerlerde buluşmayı teklif etmişti. Buluştum ve ürünleri teslim ettim. Onlar yanımda uygulamadan teslim aldıklarına dair onaylamayı yaptığı an para hesabıma geçmişti. Nereden baksan 105 dolar çok iyi kazanç. Gezerken bile ekstradan para kazanmak beni inanılmaz mutlu etmişti.

Bu yazımda naçizane tecrübelerimden örneklerle senin Work and Travel sürecini kolaylaştırmak adına tavsiyelerde bulundum. Umarım bu stresli Covid-19 süreci devam ederken güzel bir macera yaşarsın, güzel anılar biriktirirsin. İyi çalışmalar ve tabiki iyi eğlenceler!

Glocalzone’u kullanarak Work and Travel sürecinde para kazanmak çok basit:

  1. Glocalzone uygulamasını AppStore veya Google Play’den indirebilirsin.
  2. Uygulama üzerinden Glocalzone gezginlerine talebini ilet
  3. İsteğini kabul eden gezginlerle detaylarda anlaş ve uygulama üzerinden ödemeni yap.
  4. Gezgin ülkene dönüp ürünleri teslim edene kadar ödemen Glocalzone güvenli hesabında güvende olacak.

İşte! Gezerken para kazanmak bu kadar kolay!

Glocalzone’u indirmek için tıkla!