HomeGlocalzone DeneyimleriYurt Dışında Okumak | Ailemi Nasıl Ucuza Ziyaret Ettim

Yurt Dışında Okumak | Ailemi Nasıl Ucuza Ziyaret Ettim

0
42

Yurt dışında okumak ve Glocalzone ile tanışmak… Glocalzone, ilk defa arkadaşlarımdan duyduğumda hiçbir fikrim yokken, son 1 senedir vazgeçilmezim olan seyahat arkadaşım! Yurt dışında okuyan birisi olarak keşke ilk senemde öğrenseydim dediğim uygulama. Ne kadar Kanada’da okumak öğretici ve güzel olsa da İstanbul’a gidip bir deniz havası almanın verdiği haz bambaşka, özellikle de aile ve arkadaşlarından uzaktaysan.

Yurt dışında okuyan çoğu öğrencinin kuşkusuz en çok yaşadığı sorun uçak biletlerindeki son 4 senedir olan artış. Montreal’de yüksek öğretim dördüncü sınıf öğrencisi olarak benim de yaşadığım sorunlardan en büyüğü kış tatillerinde ve yaz tatillerinde ailemi görmeye Montreal’den İstanbul’a gitmekti. Yurt dışında okuyan ben ve çoğu arkadaşım için bir sene boyunca sadece bir kez Türkiye’ye girebiliyor olmak can sıkıcı bir durum. Kanada’da okuyan biri olarak birde havanın ne kadar soğuk olduğunu düşünürseniz, İstanbul’a gitmek benim vazgeçilmezim.

İlk önce olayın nasıl işlediği ile alakalı kafamda ciddi soru işaretleri vardı. İnternette okuduklarıma göre insanlar çeşitli ürünler taşıyarak kayda değer paralar kazanıyordu. Bu olay bana başta inandırıcı gelmemekle beraber, sonuçta bir ayakkabı taşıyarak ne kadar para kazanabilirdim sorusunu da düşündürmeye başlamıştı.

Uzun süre internette Glocalzone‘u araştırdıktan sonra denemekten zarar gelmez diye, kayıt olup ilk seyahat kartımı oluşturdum, 10 Ağustos 2019. Ardından heyecanlı bekleyiş… Telefonun ekranındaki seyahatimi oluşturduktan tam tamına 30 dakika sonra olan on bildirimi asla unutamıyorum… Tam tamı tamına on kişi benden çeşitli ürünleri getirmemi istemişti.  Beklentim sadece bir veya iki tane istek almaktı ama otuz dakika içinde on istek almam beni heyecanlandırmış ve uygulamaya karşı ilgimi arttırmıştı.

Bu ürünleri kabul ettikten sonra siparişleri verenlerle konuşmaya başladım. Ancak bu sefer Kanada’dan Türkiye’ye değil, Montreal’den New York’a uçuyordum. Dünyanın her yerinden insanların benden bir şeyler istiyor olması benim en ilgimi çeken konu olmuştu.

Yaklaşık bir hafta önce açtığım seyahat sayesinde on kişi ile tanışacağımı bilmezken şimdi ise sırt çantama koyduğum ürünlerle havaalanına gitmeye hazırlanıyorum. Yurt dışında okuyorum diye çıktığım deneme yolundan gezgin olarak donuyorum ancak kafamı da kurcalayan bir konu var bu sıralar: ben bu ürünleri getiriyorum ancak ne kadar kazanırım ya da para mı zamanında alır mıyım?

Tek tek kabul ettiğimiz ürünlerden ne kadar kazandığımı hesap makinesine yazıp topladığımda ilk inandırıcı gelmeyen bir sayı ile yüzleştim… Oda arkadaşıma baktığımdaki tepkisini asla unutamıyorum… Uçak biletinin yarısını Glocalzone dan taşıdığım ürünler ile ödeyebileceğimi duyduğu an tek sorduğu soru “uygulamanın adı ne?” oldu.

Yurt dışında okumak ve aynı zamanda gezmek pahalı olsa da, bir öğrenci olarak kolayca para kazanabileceğiniz bir uygulama… Yani anlayacağınız Glocalzone bizim evin yeni favorisi, tatillerimizin sponsoru konumuna geldi. Kuşkusuz Glocalzone’suz asla uçmayı düşünmüyorum artık.