En Ucuz Kindle Nerededir?

Glocalzone101

Written by:

Reading Time: 2 minutes
Person Holding Kindle E-book Reader

IPod veya MP3 çalara nasıl sadece müzik indirebiliyorsanız, bir Kindle‘a kitap (kablosuz teknoloji ile) indirip okuyabilirsiniz. En ünlü modeli, Kindle
Paperwhite
, dokunmatik ekrana sahiptir. Ve Aralık 2012’de piyasaya sürülmüştür. Aynı zaman da e-ink denen özelliği sayesinde güneş tam tepedeyken bile ekranı görülebilir. Asla göz yormayan ve bazen bir ayda bazense iki ayda bir şarj etmeniz gereken bir alettir.

Ä°lgili resim

Neden Kindle?

  • Kindle, çevrimdışı sözlük imkanı sunmaktadır. İnternet bağlantınız olmadığın da dahi bilmediğiniz bir kelimenin anlamını basit bir şekilde öğrenebilirsiniz. Kindle’ın içinde İngilizce sözlük otomatikman geliyor. Eğer dilerseniz Osmanlıca ve ya İtalyanca bir sözlüğü de manuel olarak ekleyebilirsiniz.
  • Sonrasında ise önceden bakmış olduğunuz kelimeleri toplu halde görebiliyorsunuz. Bu sayede öğrendiğiniz kelimeleri tekrardan gözden geçirme ve dolayısıyla zihninizde kalıcı olmasını sağlayabilirsiniz.
  • Kindle’dan dilediğiniz vakit karanlık, aydınlık fark etmeksizin bir şeyler okuyabilirsiniz. Buna ek olarak gece yatarken bir şeyler okumak istediğiniz de ışığın yalnızca okuyanın görebileceği düzeyde ayarlanmıştır.
kindle ile ilgili görsel sonucu
  • Kindle ile aynı anda istediğiniz kadar kitap okuyabilirsiniz. Ve istediğiniz zaman hangi kitaba geçerseniz geçin, en son kaldığınız yerden devam ediyorsunuz. Ya da kitapta kenarını kıvırdığınız sayfa yerine Kindle’da o sayfaya özel bir ayraç koyabiliyorsunuz.
  • Diğer ince detaylı özelliği ise okuma hızınıza göre, kitabınızın ya da kitabınızın ilgili bölümünün bitmesine ne kadar süre kaldığını tahmin ediyor. Bu özellik, yeni bir kitaba başladığınızda afallıyor ilk başlarda. Mesela siz kitapta ilerledikçe ve aynı hızda okumanıza rağmen kitabın tahmini bitim süresi artıyor. Bir 15–20 sayfa sonra ise toparlıyor ve rayına giriyor.
Ä°lgili resim
  • Örneğin Kindle‘ınızı evde unuttunuz. Fakat kitap okumak istiyorsunuz. Amazon bu durumu da düşünmüş. Ve böyle durumlarda telefonunuzdan Kindle uygulamasını indirip, hesabınıza girip kaldığınız yerden okumaya devam edebilirsiniz. Birçok kişi bu özelliği kullanıyor.
  • Eğer not almak istiyorsanız beğendiğiniz kısımların altını çizip, o kısımlarla ilgili notlar alabiliyorsunuz. Bu altını çizdiğiniz kısımlar otomatikman oluşturulan ‘My Clippings’ denen bir dökümanın içinde kronolojik bir sıra ile yer alıyor.

Türkiye’den Kindle nasıl alınır?

Kindle‘ın çeşitli modelleri var. Bunlar Paperwhite modeli, Voyage modeli ve en son çıkan Oasis modeli. Şuradan hepsinin özelliklerine göz atabilirsiniz. En uygun fiyatlısı şu an itibariyle Kindle Paperwhite. Eğer çok fazla para vermek istemiyorsanız Paperwhite’ı tercih edebilirsiniz. Hem burada bahsedilen tüm özelliklere sahip, hem de fiyat olarak çok ucuz.

Amazon, Türkiye’ye Kindle göndermiyor. Türkiye kredi kartınızla satın alabilirsiniz. Fakat Türkiye içinde bir yeri adres olarak gösteremezsiniz. O yüzden ya Amerika ya da Kanada’dan gelen bir arkadaşınız olacak ya da ekstradan ya da Glocalzone ile gezginler aracılığıyla ürünü sipariş edebilirsiniz.

Amazon size Kindle’ın ne zaman teslim edileceğini söyleyecektir. Çünkü bazen stoklarda kalmaması sebebiyle 2 ay gibi bir süre beklemeniz gerekebilir. Türkiye’de fiyatları 1,000- 1,200 TL olan Kindle, Amazon’da 130 dolara ( 745 TL) satılmaktadır.

Ä°lgili resim

Comments are closed.