Polonya’dan Ne Alınır? Polonya’dan Alabileceğiniz 7 Ürün

Buy-It

Written by:

Reading Time: 2 minutes

Avrupa’nın en güzel ülkelerinden biri olan Polonya hareketli sosyal hayatı, insanın içini açan doğal güzellikleri ve alışveriş imkanlarıyla dikkatleri üzerine çekiyor. Polonya’dan alabileceğiniz ürünlere geçmeden önce ülkenin gerçekten ucuz olduğunu söylemeliyiz. Özellikle ulaşım gerçekten konforlu ve ucuz. Ülkenin gerçekten çok samimi bir atmosferi var. Bu durum insanların saygılı ve içten olmasından kaynaklanıyor elbette. Hiç uzatmadan Polonya’dan ne alınır sorusunu cevaplamaya başlayalım!

Alışveriş merkezlerinin çoğu Varşova, Krakow ve Gdansk çevresinde bulunur. Eğer seyahatlerinizi indirim dönemine denk getirmeyi düşünüyorsanız ocak ayında %50-60 civarı olan indirimler Temmuz-Ağustos aylarına doğru %60-70’i görebiliyor. Bu dönemler alışveriş için adeta biçilmiş kaftan!

Kabanos

polonyodan ne alınır kabanos

Farklı tatları denemeyi seviyorsanız ya da çevrenizde böyle insanlar varsa, Kabanos Polonya’dan alabileceğiniz harika bir hediye! Kabanos ne diye sorarsanız kısaca kurutulmuş ve tütsülenmiş et diyebiliriz. Dana etli ve domuz etli olmak üzere iki çeşidi mevcut. Biranın yanında çok iyi gidiyor, bizden söylemesi.

Oscypek Peyniri

polonyodan Oscypek Peyniri

Peynir kesinlikle çok ayrı ve lezzetli bir kültür, sevmiyorsanız bile denemenizi tavsiye ediyoruz çünkü tadı sizi gerçekten şaşırtacak. Oscypek peyniri, Zakopane dağlarında yetişen koyunların sütünden yapılıyor. Pişirilmeden tattığınız zaman tadının kurutulmuş ete benzediğini düşünebilirsiniz. Pişirildiği zaman yumuşuyor ve her türlü reçelle birlikte harika oluyor.

Kehribar Taşı

polonyadan ne alınır kehribar taşı

Kehribar, Polonya’nın sembolü haline gelmiş bir taş. Kehribar taşından yapılmış kolyeler, küpeler, yüzükler ve çeşitli hediyelik eşyalar bulabilirsiniz. Bu ürünleri biraz pahalı bulabilirsiniz ama her bütçeye uygun çeşitlerini bulmak da mümkün. Kehribar taşından yapılış ürünler Polonya’dan alabileceğiniz değerli birer hediye ve anı niteliğinde.

Kaszubska Bebekleri

polonya Kaszubska Bebekleri

Kaszubska, Polonya’nın geleneksel el yapımı oyuncak bebekleri. Tamamiyle el yapımı olan bu bebekler Polonya’nın geleneksel kıyafetleri giydirilerek tamamlanıyor.

Zencefilli Kurabiye

zencefilli kurabiye

Zencefilli kurabiyeler Polonya’dan alabileceğiniz ucuz ve lezzetli bir hediye. Orijinal olanları az miktarda şeker ve bol miktarda zencefil içeriyor. Bunu yanında portakal, kayısı, vişne, erik ve çikolata aromalı çeşitleri de bulunuyor. Şunu da eklemeden geçmeyelim, Gingerbred Müzesi’nde kendi zencefilli kurabiyelerinizi pişirebilirsiniz.

Şal

polonyadan şal

Gül figürünün ağırlıkla kullanıldığı bu kare şallar Polonya’dan alabileceğiniz geleneksel bir ürün olmasının yanında modern giyim tarzına rahatlıkla adapte olabiliyor.

polonyadan ne alınır şal

Özellikle Warsaw’da bir çok alışveriş merkezi ve fabrika satış mağazası bulunuyor. Burada Guess, Lacoste, Versace, Calvin Klein gibi birçok pahalı markanın eski sezon ürünlerini çok ucuza alabilirsiniz.


Bu güzel ürünleri Glocalzone üzerinden gezginlerle iletişime geçerek sipariş edebilirsiniz!

Comments are closed.