Tax Free nedir? Vergi İadesi Nasıl Alınır?

Tax Free kısaca; yurtdışına giden bir ziyaretçinin orada herhangi bir ürün satın alması ve satın alınan o ürünün vergi tutarının, o ülkenin çıkış noktasında (gümrükte) düşmesidir.

Bu uygulamanın amacı; o ülkede yaşamayan, o ülkeye sadece seyahat etmiş olan kişilerden, satın aldıkları ürünler için Value Addet Tax adlı verginin alınmamasıdır. 

“Value Addet Tax” şeklinde tanımlanan bu vergi, Türkiyedeki “Katma Değer Vergisi” ile hemen hemen aynıdır.

Avrupa’da herhangi bir ülkeye seyahat edildiğinde ve o ülkede “Value Addet Tax” vergisine tabi herhangi bir ürün satın alındığında, söz konusu ürünün özellikleri doğrultusunda gümrük noktasında belirli bir oranda KDV indirimi gerçekleştirilmektedir.

O ürün için KDV oranı belirlenir ve elde edilen para miktarı, o ürünü satın alan kişiye iade edilmektedir.

İade için ne gibi yollar izlenmeli?

Tax free vergi iadesi nasıl alınır adım adım:

1. Adım – Ürünleri satın aldığınız mağazadan tax free vergi iade formunu alın.

Bazı mağazalarda bu form olmayabiliyor. Bazılarında ise bu form oluyor ve insanların bilmesi için mağazanın camına ya da görünür bir yerine “tax free” ifadesi bulundurulmaktadır.

Siz de bu ifadeyi görürseniz, o mağazadan satın alacağınız ürünler için vergi iadesinden faydalanabileceğinizi kolayca anlayabilirsiniz.

Eğer “tax free” gibi herhangi bir ibare göremediyseniz, mağaza görevlisine sormanız en doğrusu olacaktır.

2. Adım – O mağazanın, anlaşmalı olduğu iade firmasını öğreniniz. Bu firmanın adı genellikle o doldurulan formun üzerinde yazmaktadır.

3. Adım – Firmanın adresini öğrenin. Bu firmalar şehiriçinde bir ya da birkaç noktada olabildiği gibi, havalimanında da “Tax Free Office” ya da “Tax Refund” ifadelerinin yer aldığı birimlerde olabilmektedir.

4. Adım – Bulunduğunuz konum, zaman dilimi ve tercih edebileceğiniz taşıtları dikkate alarak, firmaya ya da havalimanı noktasına giderek formu doldurup, teslim edin.

Tüm adımlar bu kadar. Gerekli işlemler yapılarak, tarafınıza iade işlemi anında gerçekleştirilir.

Önemli notlar;

  • İşlemlerin sorunsuz bir şekilde tamamlanması için turistik vizesinin olması gerekiyor. 
  • Vize süresinin 3 ayı geçiyor olması durumu da bu vergiden faydalanabilmenizi engeller. 
  • Tüm ürünleri bizzat kendiniz almış olmanız gerekiyor.

Vergi İadesi Hangi Ürünleri için Geçerlidir?

Vergi iadesinin geçerli olmadığı harcama tipleri,

  • Hizmetler (otel, konaklama, ulaşım, uçuş giderleri gibi)
  • Gıda ürünleri (her türlü içecek ve yiyecek bu kapsamdadır)
  • Havalimanı noktasında satın alınan ürünler (çünkü bu ürünler genellikle vergisiz satılmaktadır)
  • Bavul içerisine sığmayacak kadar büyük olan ürünler için de bu vergi iadesi söz konusu değildir.

Tax free vergi iadesinden faydalanabilmeniz için, o ülkenin belirlemiş olduğu alt limiti doldurmanız gerekir. Bu alt limit miktarı çok yüksek değildir. Genel olarak 20-30 EURO arasında değişkenlik gösterir.

Bilinmesi gereken en önemli ayrıntı ise alt limitin mağazaya göre de değişebiliyor olmasıdır. Bir mağaza, 20 EURO olarak belirlemişken, başka bir mağaza 70 EURO alt limit belirlemiş olabiliyor.

Tax Free Vergi Oranı Ne Kadar?

Tax free vergi oranı satın alınan ürüne ve ülkeye göre değişkenlik göstermekle birlikte, genellikle %10 ile %20 oranı arasındadır.

Vergi oranını belirleyen başlıca etkenler;

  • Ürünün hangi ülkeden satın almış olduğunuz
  • Ürünü nakit mi yoksa kredi kartı ile mi satın almış olduğunuz (kredi kartı ile satın alınmış olması durumunda, daha yüksek oranda bir vergi oranı iadesi yapıldığı bilinmektedir)
  • Ürünün niteliği (elektronik ürünler için daha yüksek, tekstil ürünleri için ise daha az vergi oranı belirlendiği bilinmektedir)

Almanya Tax Free ve Diğer Avrupa Ülkeleri

Almanya vergi iadesini alabilmek için, satın aldığınız bir ya da birkaç ürünün toplamda en az 25€ tutarında olması gerekmektedir.

Almanya tax free oranı ise tıpkı diğer ülkelerde olduğu gibi ürünün niteliğine ve niteliği doğrultusunda belirlenmiş olan KDV oranına göre değişkenlik göstermektedir.

Almanya dışında vergi iadesi veren diğer Avrupa ülkeleri; Avusturya (Österreich), Belçika, Çek, Fransa, Danimarka, Estonya, Hırvatistan, Hollanda, İrlanda, İzlanda, İtalya, İspanya, İsveç, İsviçre, İngiltere, Kıbrıs, Macaristan, Norveç, Polonya, Slovenya, Slovakya, Lüksemburg, Türkiye ve Yunanistan şeklindedir.

Diğer ülkeler ise; Rusya, Meksika, Uruguay, Arjantin, Bahamalar, Fas, Japonya, Kore, Letonya, Lübnan şeklindedir.

Not: Amerika tax vergi iadesi yoktur.

Glocalzone ile Nasıl Para Kazanabilirim?

Glocalzone ile dünyanın her yerinden ürün al, seyahat ederken kazan.