Interrail Yaparken Dikkat Edilmesi Gerekenler

Travel Hacks

Written by:

Reading Time: 3 minutes

Interrail yaparken dikkat edilmesi gerekenler! Interrail  belirli bir süre için, kapsadığı ülkede, 2. sınıf tüm trenlere ücret ödemeden binebilme imkânı sağlayan özel bir tren biletidir. Gençken yapılabilecek en güzel şeylerden biridir Interrail. Keşfetmenin, öğrenmenin, yolda olmanın, dahası yolda değişmenin macerasıdır. Sizin için İnterrail yaparken dikkat edilmesi gerekenler listesi çıkardık. Gelin listeye daha yakından bakalım.

Interrail: Yola çıkmadan önce hazırlık

-Seyahat sigortası yaptırmayı unutmayın, zaten vize için de gerek duyacaksınız. Bankalardan yaptırabilirsiniz.

-Ayakkabınızı seçerken olabildiğince hafif ve kaliteli olmasına özen gösterin. Bir gezginin en önem vermesi gereken konu ayakkabıdır. Bol bol yürüyeceksiniz.

-İngilizce konusunda iyi olmadığınızı düşünüyorsanız yola çıkmadan önce bir şeyler öğrenmeye çalışın. Ama öğrenmeseniz de çok sorun değil merak etmeyin. Sadece işlerinizi daha kolay halletme imkanına sahip olursunuz.

-En az bir kredi kartı ve bir banka kartı yanınızda bulundurun. Hırsızlık, soyulma gibi olası durumlarda para istemeniz gerekebilir. Kartlarınızı mutlaka iki farklı yerde muhafaza edin.

Rota Planlama

Rota belirlerken çoğu insan çok fazla vakit kaybediyor. Olabildiğince basit düşünün. Öncelikle nasıl bir seyahat istediğinize karar verin. Yani seyahat temanız tarihi mi yoksa turistik mi olacak. Daha çok şehirde mi kalmak istiyorsunuz yoksa doğada mı. Çok klasik bir rota vardır.  Genelde insanlar uçakla italya’ya gidip, sonra sırasıyla fransa, ispanya, tekrar fransa, belçika, hollanda, almanya, isviçre üzerinden yeniden italya’ya dönerler. Sebebi gayet basit. popüler olan şehirleri yani roma, venedik, madrid, barcelona, paris, brüksel, brugge, amsterdam, berlin, basel vs bu rota ile aradan çıkarılmış oluyor.

Temayı belirledikten sonra önünüze bir dünya haritası açın. Sadece şehirleri görmek istiyorsanız gitmek istediğiniz şehirleri belirleyin. Fakat doğayla iç içe olmak istiyorsanız Kuzey ve Orta Avrupa ağırlıklı bir rota çizmenizi öneririz. Bunun için de ayrıntılı bir araştırma yapmanız gerekiyor. (alp dağlarının geçtiği hemen her ülke bu konuda çok zengin içeriğe sahip. aklınızda bulunsun)

-Eğer fazla ülke veya şehir seçerseniz hiç birinden zevk alamazsınız. Şehirlerde ve yolda geçireceğiniz süreyi de unutmayın.

-Festival tarihlerine göz atıp rotanızı ona göre şekillendirebilirsiniz.

-5 ila 9 arasında ülke gezmek 30 günlük bir İnterrail için idealdir.

-Railplanner uygulamasını telefonunuza indirin. Yola çıkmadan biraz karıştırın, öğrenin.

-Rota önerisi: Madrid, Barcelona, Paris, Lille, Amsterdam, Roterdam, Hamburg, Kopenhag, Malmö, Lund, Oslo, Stavanger, Göteborg, Kopenhag, Hamburg, Münih, Prag, Budapeşte, Bükreş, İstanbul rotasını takip edebilirsiniz.

-Hangi şehirde ne kadar kalacağınızı hesaplamayın. Çünkü yol bu bazen spontane gelişir olaylar. Ve planlarınıza uymazsanız bu durum sizi rahatsız hissettirebilir.Kendinizi kısıtlamayın.Anın tadını çıkarmaya bakın.

Rotanıza mutlaka koymanız gereken yerler:

                                               Hollanda Giethoorn Kasabası

                                          Norveç Christiana Köyü

Maliyet / Bütçe

Yolculuk boyunca iki farklı maliyetiniz olacak. Biri sabit diğeri değişken maliyetleriniz. Sabit maliyetleriniz için yapabileceğiniz bir şey yok. Değişkenler içinse konaklama için couchsurfing uygulamasını deneyebilirsiniz. Yemek masraflarınız içinse olabildiğince süpermarketlerden konserve tarzı yiyecekler tercih etmeye çalışın. İşte bunlar dışında bütçeniz ile ilgili İnterrail yapmadan önce bilinmesi gerekenler.

-En sık tercih edilen paket olan 22-24 günlük bir interrail size yaklaşık 1250-1350 euro’ya mal olacaktır. bu her sabah nutella, her akşam ton balığı yenerek, geceyi ucuz pansiyonlarda ve de yataklı trenlerde geçirerek, şehirlerdeki birkaç mekan dışında kalanlarına para verilmeyerek ve de içki sigara kullanmayarak sahip olunacak bir maliyet.

Tavsiyeler:

-Mutlaka yanınıza bir rehber kitap alın( Lonely Planet veya Let Go),

-Her ne kadar her şehirde ücretsiz harita verselerde güzel bir harita edinin (rehber kitaplarda harita ölçek önerileri var),

-Trende yeni insanlarla tanışın, sohbet edin, hayat hikayelerini dinleyin.

-Bazı şehirlerde internet kafe bulmak çok zor (italya’da internet kafeler bizdeki kadar yaygın değil) gitmeden önce araştırın,

-Güne sağlam bir kahvaltıyla başlayın, enerjiye ihtiyacınız olacak,

-Gittiğiniz yerde arkadaş bulup (oda maliyetini düşürerek) otelde de ucuza kalabilirsiniz, gitmeden önce iyi bir alışveriş yapın ama abartmayın (ilk bir kaç günün şokunu atlatacak kadar yiyecek alın) fiyatlar aşağı yukarı aynı,

-Sürekli müze, saray gezmek bazen geziyi rutinleştiriyor bu nedenle bazen değişik yerler deneyin plaj ya da parka gidin,

– Bir ülkeye gitmeden önce tarihini, özelliklerini araştırın, insanları hakkında mutlaka ön bilgi edinin,

-Çeşmeler temizdir, suya para vermenize gerek yok,

– Güvenlik yok, turnike yok diyerek toplu taşıma araçlarına bedavaya binmeye kalkmayın.

-Interrail yaparken cebinize para koymak isterseniz Glocalzone’a seyahatinizi eklemek ve kullanıcılara istedikleri ürünleri getirerek para kazanmak sizin için İnterrail yaparken dikket edilmesi gerekenlerden biri.

– Almanya’da s-bahn’lar interrail bileti olanlara ücretsiz. Interrail biletinin tüm ülkelerde sağladığı en büyük avantajdır unutmayın.

Comments are closed.