Seyahate Çıkmadan Önce Bilinmesi Gerekenler

Glocalzone101

Written by:

Reading Time: 3 minutes

Yolculuğa çıkmadan önceki son birkaç gün oldukça telaşlı geçebilir.  Bir hafta sonu seyahati ya da bir aylığına (ya da iki ya da üç) yurtdışı seyahatine çıkmayı düşünüyorsanız hazırlıklar sizi biraz yorabilir.

Çok fazla strese girmemek ve son dakika aksaklıklarını önlemek amacıyla Glocalzone ekibi olarak sizler için kullanışlı bir seyahat öncesi kontrol listesi hazırladık.

1. Bavul vs Çantalar

Several Bags on Trolley Near Train in Station

Asırlık tartışma! Eğer 6 ay (ve üzeri) boyunca seyahat edecekseniz, sırt çantasıyla dolaşmak sizin için daha kolay olacaktır; üstelik şimdi bir de bavul gibi açılan sırt çantaları da mevcut. Eğer sadece birkaç aylığına gidiyorsanız ve çantanızda ki eşyaları taşımaktan nefret ediyorsanız  bavulunuz ne kadar küçükse o kadar iyi olur ve bavulun tekerlekli olmasına da dikkat edin deriz!

2. Sağlık kontrolü yaptırın

Gitmeden önce tıbbi yardım alın – tüm en son güncellemeler için saglik.gov.tr adresindeki Sağlık Bakanlığı web sitesini ziyaret edin. Yerel doktorunuz, ziyaret ettiğiniz belirli ülkeler için aşı tavsiyesi konusunda size yardımcı olabilir. Seyahat öncesi bu adımları tam bir şekilde tamamladığınızdan emin olun. Birçok aşılama, tekrarlanan dozları gerektirir ve / veya etkili olması için zaman alır.

3. Seyahatiniz hakkında araştırma yapın

Person Pulling Travel Luggage

Ne yapılır, ne yapılmaz, yasaklar, ulaşım, hava durumu, kültür. Ayrıca yerel geleneklere de saygı duymak adına yanınızda her duruma uygun kıyafetler taşıyın – Özellikle Orta Doğu ve Asya’nın bazı bölgelerinde dini inanışlarından dolayı omuzlarınızdan dizlerinize kadar vücudunuzu örtmeniz gerekebilir. Neyse ki bu konuda size yardımcı olacak onlarca içerik Glocalzone Blog’ta mevcut.

4. Kredi ve banka kartlarınızı kontrol edin

Bankanızı arayın ve yurtdışında olacağınızı bildirin; böylece seyahat ederken kartlarınız iptal edilmez. Bankanız, bankamatik kartınızın / kredi kartınızın gittiğiniz yerde çalışıp çalışmayacağı konusunda sizi bilgilendirir. Hem para hem de kredi kartı/banka kartı almak en iyisidir. Son olarak parasız kalma ihtimalinize karşılık acil transfer yapabilecek güvendiğiniz birilerinin iletişim bilgilerini yanınıza almayı unutmayın.

5. Seyahatinizle ilgili yakın çevrenizi bilgilendirin

Brown Leather Duffel Bag

Pasaport, seyahat sigortası poliçesi, acil durum telefonu ve kart bilgiler bilet bilgileriinizi aileniz veya arkadaşlarınızla bir kopyasını bırakmayı unutmayın. Ayrıca seyahat planınızın ve otel giriş belgenizin kopyalarının olması tek bir yerde olmasından daha fazla olacak.

6. Kameranız için ek hafıza kartı alın

Seyahatiniz boyunca size eşlik edecek önemli ürünlerden biri kameranızdır. Bellek kartlarınızın yeterince büyük olduğundan emin olun (gördüğünüz her şeyi yakalamak isteyeceksiniz!) Ve fazladan pil ekleyin. Güce erişiminiz olmadığı ve kameranızın Machu Picchu’da ölmesini istemediğiniz zamanlar olacak.

7. Kalacağınız yeri önceden ayarlayın

Maceraperest, plansız ve anlık kararlar veren bir gezgin olabilirsiniz. Fakat size en az bir gecelik konaklamanızı önceden ayırtmanızı öneririz. Yeni bir varış noktasına varınca ve kalacak bir yeriniz olmadığın da, elbette, sonunda bir yer bulacaksınız. Fakat neden strese girmek zorunda kalasınız. Önceden rezervasyon yaptırmanız, seyahatinizin ilk gecesinde rahat uyumanızı sağlayacaktır. Ardından, isterseniz daha iyi bir yer bulmak için ertesi gün bölgeyi keşfedebilirsiniz.

8.Polis her zaman dost olmayabilir

Polisler her zaman arkadaşınız değildir. Üzücü ama gerçek – dünyanın birçok yerinde polisin hizmetleri en yüksek teklifi verene satılıyor. Bu nedenle, onlara ödeme yapabilirseniz, arkadaşınız olabilirler… ancak diğer durumlarda, aslında ülkedeki en az güvenilir insanlar olabilirler. Korkmayın, sadece farkında olun.

9.Rezervasyon tarihlerinizi iki kez kontrol edin

Birçok insan tarihleri birden fazla kontrol etmeyi unutuyor. Bu size sandığınızdan daha pahalıya mal olabilir. Tren, uçak veya otobüs biletlerinizi yola çıkmadan önce mutlaka birden fazla kontrol edin.

10.Acil yardım kiti hazırlayın

Genellikle şunları içerir: neosporin(ilaç), yara bandı, ibuprofen, kulak tıkacı, göz maskesi,kulaklık, herhangi bir reçeteli ilaç ve el dezenfektanı

11.Yanınıza su ve atıştırmalık alın

Uçuşunuza, treninize veya otobüs yolculuğunuza bağlı olarak, mevcut yiyecek seçenekleri çok fazla olmayabilir. Varış noktanıza ulaşana kadar daima sizi tok tutmak için bazı atıştırmalıklar getirmeyi unutmayın. Genelde ulaşım noktalarında ki marketler pahalı olacağı için merkezi yerlerde yemek yemeye çalışın.

12.Otelinizin Adresini Yazınız

Bazen, akıllı telefonunuzda uzun süre oynadıktan sonra, piliniz bitebilir. Ve kaldığınız yerin adresini yazmadıysanız, taksi şoförüne nasıl söyleyeceksiniz / göstereceksiniz?

Kulağa saçma geliyor olabilir, fakat bunu deneyimleyen birçok insan var. Uykuya dalabilirsiniz veya telefonunuzu şarj etmeyi unutabilirsiniz. Ayrıca check-in işleminden sonra otel odası numaranızı da bir yere yazmanızı tavsiye ederiz.

Ve tabi ki son olarak seyahatinizi Glocalzone‘a eklemek de seyahate çıkmadan önce kesinlikle yapmanız gerekenlerden biri. Seyahat ekleyin, ürün isteklerine cevap verin ve para kazanın!

Comments are closed.