Roma’ya Gitmeden Önce Bilinmesi Gerekenler

Glocalzone101

Written by:

Reading Time: 4 minutes

Roma gezisi mi planlıyorsunuz? O zaman bu yazı tam size göre.Şüphesiz, Roma avrupanın en harika şehirlerden biri. Roma’da gerek sokakları, gerekse eşsiz mimariye sahip tarihi yapılarıyla; şehrin bir hikayesinin olduğu hemen anlaşılıyor. Sokaklarında yürürken bile o hikayeyi iliklerinize kadar hissedebiliyorsunuz. Elbette bir değil, birden fazla kez ziyaret edilmeyi hak eden bu muhteşem şehri ziyaret etmeden önce mutlaka bilmeniz gereken şeyler var. İşte gitmeden önce bilmeniz gereken şeyler hakkında en iyi ipuçları.

1-Kolezyum’u görmek için uzun sıraları beklemenize gerek yok

Kolezyum’a girmek için uzun sıraları beklemenize gerek yok. İşte size saatler kazandıracak küçük bir ipucu.Kolezyum’a yakın olan Palatino’yu gezmekle başlayın. Sonrasında Kolezyum giriş biletlerinizi de buradan satın alabilirsiniz. Bir bilet 12€ civarında.

2-Suyunuzu marketlerden alın

Roma’da turistlere satılan su, oldukça pahalı. Bir sokak satıcısından alacağınız yarım litre şişe su için 1,50 € – 2 € arasında bir ödeme yapabilirsiniz! Aynı şişe suyu bir sokak sonra herhangi bir dükkandan almak size 1 €’a mal olacak. Daha da iyisi, bir markete gidin ve 1.5L’lik bir şişe için sadece 0.19 € ödebilirsiniz! Ayrıca, kenti ziyaret ederken, içme suyunuzu doldurabileceğiniz çeşmeler bulunmaktadır. Sadece üzerinde aqua non-potabile ya da non-potable water yazan sulardan kaçının.

3.Metrodaki İnsanların Çantalarınız Konusunda Size Yardımcı Olmasına İzin Vermeyin

Kulağa korkunç geldiğini biliyorum ama doğru. Metrodaki insanların çantanızla ilgili size yardımcı olmasına izin vermeyin. Ya çantalarınızı rehin tutacaklar, ya da bahşiş vermeniz konusunda ısrar edecekler ya da eşyalarınızı çalmaya yelteneceklerdir. Bir gün Metroya binerken şahsen bu duruma şahit oldum. Bir adam bir  kadına bavulu ile yardım etmeyi teklif etti ve sonra bahşiş vermeyi kabul edinceye kadar kadınla ve kocası ile tartıştı. Acı ama gerçek!

4.Daima Çevrenizin Farkında Olun

Roma büyük bir şehir için çok güvenlidir, ancak diğer büyük şehirlerde olduğu gibi yankesicilik oldukça yaygındır. Seyahat ederken uyanık olun. Kendinizi bir turist gibi öne çıkarmayın, uyum sağlamaya çalışın. Bu yüzden her zaman çevrenizin farkında olun ve eşyalarınızı mümkün olduğunca koruyun. Kıyafetlerinizin altına ya da hırsızlık önleyici bel çantalarının altına gizlenmiş bir para bölmesi hazırlayın ve eşyalarınızı özellikle kalabalık alanlarda koruyun.

5. Yanınızda Nakit  Para Taşımayı Unutmayın

Nakit tabiri caizse Roma’da kraldır, bu yüzden hep yanınızda olsun. Birçok yer banka kartı veya kredi kartı kabul etmiyor, bu nedenle her zaman elinizde nakit para olması lazım. Bu konuda biraz araştırma yapmanız gerekiyor. İnternetten bankanızın İtalya’daki bağlı kuruluşlarını öğrenin ve sonra banka veya ATM makinelerini araştırın. Bu işlem size yabancı işlem ücretlerinde tasarruf sağlayacaktır!

6. Kapuçinoyu Öğleden Önce Tüketin

Barista’nın keskin ve sinir bozucu yorumlarından kaçınmak istiyorsanız, saat 11’den sonra bir kapuçino sipariş etmeyin. İtalyanlar her zaman sindirimi düşünürler, bu nedenle yemeğe genellikle limoncello ile son vermeleri nedenidir. Cappuccino’daki sütün gün içinde çok geç tüketilirse sindirimi engellediğine inanıyorlar, bu yüzden 11’den sonra bir cappuccino sipariş etmeyin.

7. İtalya’da masa servisi için ödeme yaparsınız

İtalya’yı ilk kez ziyaret ediyorsanız, masada yemek yerken bir coperto ödeyeceğinizi öğrenmek sizi şaşırtabilir.  Coperto oranı turistik bölgelerde daha yüksektir, ancak kişi başı ortalama 1,50 Euro’dur. Faturanızın yüzdesi olarak listelenen ve genellikle% 10-20 olan servis ücretini de bulabilirsiniz. Bu bekleme personel için bir servis ücreti. Turist kapanı lokantalar dışında İtalya’da buna çok sık rastlanmıyor.

Copperto ve servizio’nun fiyatı, menünün üstünde, altında veya arkasında küçük bir tablo olarak listelenir. Oturmadan önce bu ücrete bir göz atın. Ayrıca, hizmet kapsamına dahil edilmediğine veya hizmete dahil edilmediğine ya da hizmet kapsamına girdiğine dair işaretler de görebilirsiniz, bu nedenle yemekten sonra ek ücret alınmayacağını bilirsiniz. Son olarak, ekmek kısıtına dikkat edin. Genellikle garson size otomatik olarak ekmeği getirirse, fazladan ödeme yapmaz veya daha önce coperto ile birlikte verilir. Bazen menüde “pane coperto” olarak belirtilir.

8. Temel İtalyanca kalıpları öğrenin

Seyahat etmek için dilbilimci olmak zorunda değilsiniz, ancak birkaç temel kelime öğrenmek sizin için faydalı olacaktır. Birini ana dilinde selamlamak, teşekkür etmek aynı zaman da bir saygı göstergesidir. İşte günlük hayatta sık kullanılan bazı temel kullanımlar.

Buon giorno = Günaydın/ Tünaydın

Buona sera =  İyi akşamlar

Ciao = Merhaba/ Hoşçakal

Arrivederci = Hoşçakalın

Grazie = Teşekkürler

Prego = Bir şey değil

Per favore = Lütfen

Sì = Evet

No = Hayır

Mi scusi = Affedersiniz

Parla inglese? = İngilizce konuşabiliyor musun

9. Yolculuktan önce Roma & Vatikan seyahat kartını satın alarak tasarruf edin.

OMNIA Vatikan & Roma Kartı, Roma ve Vatikan’daki en gözde turistik mekanlara ücretsiz giriş imkanı, hızlı otobüs gezintisi, ücretsiz rehber ve seyahat kartı olan Hızlı Yolculuk Girişi’ne izin veren bir gezi kartıdır. Şehrin ziyaretçileri için özel olarak hazırlanan bu kart turistlere, Roma’da bulundukları süre boyunca hem zamandan hem de paradan tasarruf etme imkanı sağlar.

10. Tuvaletler ücretli

Diğer Avrupa ülkelerini de seyahat edenler bu gerçeğin farkında bile olsa, Avrupa ülkelerini ilk defa ziyaret edenler bu durumu biraz garipseyebilir. Umumi tuvaletleri kullanmak için ödeme yapmanız gerekiyor. Roma’da bu ücret 1 €. Çocuklar ücretsiz. Eğer paranız cebinizde kalsın istiyorsanız Mc Donalds herhangi bir ücret almıyor.

12. Rahat ayakkabılar giyin

Stilettonuzla Roma sokaklarında gezmeyi hayal ediyor olabilirsiniz fakat Roma topukluların yeri değil. Eski Arnavut kaldırımlı sokakları, merdivenleri ve tarihi alanlar arasındaki uzun mesafeler sebebiyle spor ayakkabısı tercih etmeniz sizin için en uygun seçenek olacaktır.

13. Yemek saatlerinize dikkat edin

İtalyanlar genellikle, öğleden sonra 13:00 ile 15:00 arası öğlen yemeği 20:00/21:00 arası akşam yemeği yerler. Öğle ve akşam yemekleri arasında insanlar atıştırmalık veya  aperitifler (içkiler) için bir bara giderler.

Çoğu restoranın mutfaklarının öğle ve akşam yemeği  arasında ki sürede servisleri yoktur. Öğünlerinizin saatlerini dikkatli bir şekilde ayarlayın böylece McDonald’s’ yemek zorunda kalmazsınız. Roma’ya gitmeden önce bilinmesi gerkenler arasında kesinlikle yer alması gerekn bir bilgi.

Mümkünse, turistik bölgelerde yemek yemekten kaçının. Sadece fiyatlar çok yüksek değil, aynı zamanda yemekler de iyi değil. En iyi yemekleri deneyimlemek istiyorsanız, yerlilerin gittiği yerleri tercih etmenizi öneririz. Turistik alanların dışındaki küçük ara sokaklara girin. Yerli halktan nerede yemek yiyeceklerini sorun ve doğrudan oraya gidin.

Comments are closed.