Homeİlham Verici GezginlerSeyahat Aşığı Bir Çift: Yolda bi Blog

Seyahat Aşığı Bir Çift: Yolda bi Blog

0
51

Sevgili Glocalzone okuyucusu, bu yazımızda sana 2 maceracı gezgini tanıtmak istiyoruz! Asya ve Umut! Çoğumuz onları “Yolda bi Blog” adıyla sosyal medyadan tanıyor. Uzun süredir birlikte seyahat eden gezgin bir çift… Üstelik konfor alanlarından çıkıp bambaşka bir ülkede yaşamaya başladıkları bir hikayeleri de var. Instagram hesapları ve seyahat deneyimlerini paylaştıkları bloglarıyla bize bolca ilham verdiler. Tatlı gezginlerimiz ile sana da bolca ilham vermesini dilediğimiz bir röportaj gerçekleştirdik. Hadi hep birlikte Asya ve Umut’un seyahat hikayelerine bir göz atalım!

Öncelikle bizi kırmayıp davetimizi kabul ettiğiniz için size çok teşekkür ederiz. Bizlere kısaca Asya ve Umut’tan bahseder misiniz?

Merhaba, biz son 8-9 yılını gezmeye ve keşfetmeye çalışarak geçirmiş, 3 yıl önce de yüksek lisans için Almanya’ya taşınmış 28 yaşında iki insanız. 4 yıl önce tanıştık, o zamandan beri birlikte geziyoruz. Yaklaşık 9 ay önce Frankfurt’tan Münih’e taşındık ve burada çalışmaya başladık. Aynı zamanda kendi halinde bir “Yolda bi Blog”umuz var.

Radikal bir kararla Münih’e taşındığınızı biliyoruz. Peki bu kararı almanızdaki en büyük etken neydi?

Birimiz hukukçu, birimiz mimar. İstanbul’da sevdiğimiz işlerimiz ve birlikte zaman geçirmekten keyif aldığımız bir sosyal çevremiz vardı, fakat yüksek lisans da hep kafamızın bir ucundaydı. Bir gece oturduk ve ‘evet biz bu işe girişiyoruz’ dedik. Kısa bir süre sonra yüksek lisans için başvuru yapmaya başladık. Hollanda, Almanya ve İrlanda’da aynı şehirlerde başvurduğumuz okullar kabul etti. Bu üç seçenek arasından açıkçası ülke değil de okula göre karar verdik. Frankfurt’ta ikimizin de yüksek lisans yaptığı okullar kendi alanında başarılı okullardı. Bu kararla birlikte Almanya serüveni başlamış oldu. 2 sene sonra yüksek lisansı bitirip döneriz diye düşünmüştük ama biraz daha yaşayıp çalışmaya karar verdik. Şu an Münih’te çalışıyoruz.

Ne zamandır maceralarınızı bloga aktarıyorsunuz? Yolda bi Blog nasıl başladı?

Yüksek lisans için Frankfurt’a taşındığımızda önümüzde bize yardımcı olabilecek pek kimse yoktu. Her şeyi kendi kendimize hallettik, o arada yol yordam bilmediğimiz için bazı işlerimiz sarpa sardı, bazıları kolayca halloldu. Bu dönemde hep ‘acaba biz mi anlatsak’ diye düşünüyorduk. Sonuçta anlatacak bol bol malzememiz ve hatamız vardı. Bir yandan gezilerimizi de yazmak istiyorduk.

Frankfurt’ta ikinci yılımızda blogumuzu açtık ve geriye dönük yazmaya başladık, artık blog günümüze yetişti, zamanımız oldukça yazıyoruz. Bir yerden sonra zaten hayatımızın bir parçası oldu.

Yolda bi Blog’da, gezdiğiniz şehirlere şöyle bir göz atıyoruz, o kadar güzel ve farklı şehirler var ki… Sizde en çok iz bırakan şehir hangisiydi?

Bizi en mutlu eden şehir Selanik. Selanik’i çok ayrı seviyoruz.

İlk seyahatinizi nereye yaptınız ve bu kadar tecrübeden sonra o güne geri dönseniz neyi farklı yapardınız?

İlk seyahatimizi Selanik’e yapmıştık. O günden bu güne gezilerimizle ilgili en büyük değişiklik, turistik yerlerden komple uzaklaşmak oldu. Artık gittiğimiz şehirler turistik aktiviteleri yok sayıyoruz. En çok önerilen restoranlara asla gitmiyoruz ve hiç (gerçekten sıfır) alışveriş yapmıyoruz.

Bir de Münih’e taşındıktan sonra doğa odaklı geziler yapmaya başladık. Ormanlarda kamp yapmak, ya da trekking rotalarını takip etmek gibi.

Bir şehri ya da ülkeyi gerçekten keşfetmek için neler yaparsınız?

Önce lokal yerlere gideriz. Lokallerin yediği yerler, gittiği kahveciler, akşam eğlendikleri yerler gibi. Sonra sokaklarda bir aşağı bir yukarı dolanırız, fırsatımız olursa da yemek yerken, ya da akşam bir şeyler içerken mutlaka bir iki arkadaş ediniriz. Esasında bunları özel olarak ve bu sırayla yapmıyoruz, kendinden gelişiyor.

Çoğu insan seyahat etmenin çok pahalı bir iş olduğunu düşünüp hayallerinden vazgeçiyor. Sizce seyahat etmek için büyük paralara ihtiyaç var mıdır? Siz seyahatlerinizde nasıl tasarruf ediyorsunuz?

Seyahatten seyahate değişiyor tabii. Her bütçeye göre seyahat etmek mümkün. Çoğu zaman ucuz bilet alıp yeni bir ülkeye gitmek, Türkiye’de bir hafta her şey dahil otelde tatil yapmaktan daha ucuza geliyor aslında. 😊

Seyahatlerde tasarruf etmek için, öncelikle bileti aldığımız anda tüm rezervasyonları yaptırıyoruz. Sona kalan çünkü dona kalıyor, her şey çoktan pahalanmış oluyor. Yemek konusunda hiç seçici değiliz, seyahat boyunca mutlaka bir öğünü süpermarketten aldıklarımızla geçiştiriyoruz. Bir de tasarrufun en eğlenceli hali tabii ki gezilere kalabalık gitmek! Arkadaşlarımızla gittiğimizde hem çok daha fazla eğleniyoruz hem de masraflar ciddi ölçüde azalmış oluyor.

Bizimle paylaşmak isteyebileceğiniz bazı seyahat tüyoları var mı? (Bu tüyoları çok geniş düşünebilirsiniz; hava alanları, sırt çantası hazırlama, sokak yiyecekleri vb. seyahatle ilgili tüyolar olabilir.)

Galiba yukarılarda neredeyse her şeyden bahsettik.

Bu zamana kadar bir ülkeden aldığınız en ilginç şey neydi?

Asya’ya evlenme teklif etmek için Londra’dan tahta bir yüzük almıştım. Pırlantalar çok pahalıydı.

Bir sonraki seyahatiniz nereye olacak ve bu yerle ilgili size heyecanlandıran şey ne?

Bir sonraki yakın rotamız Kuzey İtalya, uzak rotamız ise Eylül’deki Sri Lanka gezimiz. Sri Lanka için çok heyecanlıyız!


Asya ve Umut’a misafirimiz oldukları için teşekkür ederiz. Eğer onlardan daha fazla ilham almak istersen Yolda Bi Blog‘u takip edebilirsin. 😊

Diğer yazılarımıza da göz at!

Almanya’dan Kesinlikle Almanız Gereken 10 Ürün

yolda bi blog glocalzone