El Bagajı Yönetmelikleri Ve İpuçları

Glocalzone101

Written by:

Reading Time: 2 minutes
İŞTE KABİN BAGAJI HAZIRLAMANIN İPUÇLARI…

Kısa bir tatile ya da iş seyahatine çıkıyorsanız küçük bir valiz sizin için yeterli olacaktır. Böylece valizinizi check-in yapmanın maliyetinden kurtarabilirsiniz. Ayrıca el bagajıyla seyahat ettiğiniz zaman bagaj beklemek zorunda da kalmazsınız.

Son zamanlar da gereğinden fazla dolu el bagajları hava yollarında sorun oluşturmaya başlamış ve bu yüzden el bagajlarında sınırlamaya gidilmiştir. Pek çok vatandaş bu uygulamalardan habersiz durumda ve kabine binişlerde sorun yaşamakta. İşte bu yüzden el bagajı yönetmelikleri ve ipuçlarından bahsedeceğiz.

Limitleri Aşmamaya Özen Gösterin

El bagajlarının hem ağırlık hem boyut olarak bazı limitleri bulunuyor. Örneğin Türk Hava Yolları 55x40x23 cm ebatlarını aşmamanızı istiyor. Fakat diğer hava yolu şirketlerine nazaran bu konuda daha esnek.

Ayrıca birçok hava yolu şirketi uzun uçuşlarda size kişisel bakımınızı yapabileceğiniz bir seyahat çantası verir. Bu set diş fırçası, diş macunu, nemlendirici, kulak tıkacı, çorap, göz maskesi gibi uçuş süresince ihtiyacınız olacak birkaç temel malzemeyi içerir.

luggae band on airport ile ilgili görsel sonucu

El bagajına çok fazla eşya almayı düşünmüyorsanız muhtemelen ağırlık kısıtlamaları konusunda çok fazla sorun yaşamayacaksınız. Bazı hava yolu şirketleri, valizin kaldırılıp bagaj bölümüne sığdığı sürece herhangi bir ağırlık kısıtlaması bulunmuyor. Fakat her hava yolu şirketinin kendi kuralları olduğundan dolayı önceden kontrol etmeyi unutmamalısınız.

This image has an empty alt attribute; its file name is full-bavul.jpg

Sıvı Kısıtlaması

Öncelikle havacılık güvenliği konusunda en çok dikkat edilen konuların başında uçağa alınabilecek sıvı malzeme miktarı geliyor. Bu sıvıların içinde jel, diş macunu, şampuan ve tıraş köpüğü gibi maddeler de bulunuyor.

Dünyadaki tüm ülkelerde uçak kabine alacağınız sıvıların toplamı 1 litreyi, tek bir parçanın da 100 ml’yi geçmemesi gerekiyor. Ayrıca eğer bu maddeler 100 ml’den az ise ayrı ayrı küçük paketlere ya da sıvı torbalara koyduktan sonra el bagajına alabilirsiniz.

Ä°lgili resim

Yasaklı Cisimlere Dikkat

Ateşli silahlar gibi patlayıcılar veya bıçak ya da jilet gibi keskin olan ürünler dünyanın hiç bir yerinde uçağa alınmıyor. Eğer makas ve bıçak 10 cm’den daha kısaysa el bagajına alınabiliyor. Fakat tırnak makası ve tek kullanımlık tıraş bıçaklarına dünyanın çoğu ülkesinde izin verilmiyor.

Sadece Mutlaka Gerekli Eşyaları Götür

Eğer kabin boy valize sığmak istiyorsanız yanınıza az eşya almalısınız. Sanıldığı üzere eşyalarınızı sığdırmanın püf noktası eşyaları birbiri içine geçirip farklı usullerde katlamak değil. Hava durumuna ve yapacağınız aktiviteye bağlı olarak kıyafetleri elemek konusunda zorlanabilirsiniz. Bu yüzden her gün için ayrı kombin yapmak yerine farklı kombinasyonlarını da denemeniz gerekiyor.

Kabin bagajı

Düzenleyici çantalar pratik gibi görünse de aslında oldukça yer kaplıyor. İçerisini tamamen doldurmasanız bile kendi boyutları kadar yer kaplıyorlar.

Dolayısıyla yerden tasarruf etme olanağına sahip olamıyorsunuz. Bunun yerine kozmetik, ilaç gibi ürünleri poşetlere ya da bez kılıflara koyarsanız çanta içerisinde istediğiniz köşeye sıkıştırabilirsiniz.

Glocalzone ile el bagajınıza birkaç ürün atarak bile onlarca dolar kazan!

Eğer kısa vadede bir seyahat planınız yoksa dert etmeyin. Glocalzone‘la dilediğiniz ürünü gezginler aracılığıyla yurt dışından sipariş edebilirsiniz. Şayet bir seyahate çıkmak üzereyseniz, gezerken para kazanabilirsiniz!

Comments are closed.